Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... viol sau profanare de morminte (cadavru)?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

viol sau profanare de morminte (cadavru)?

Speta: daca o femeie ajunge la morga, presupusa decedata si un angajat intretine relatii intime si aceasta isi revine, care este calificarea juridica a faptei?
Se considera viol, fiind vorba de raporturi sexuale fara consimtamantul victimei, sau profanare de morminte pentru ca intentia (latura subiectiva) agresorului a fost de a intretine raporturi sexuale cu un cadavru?
E viol, fapta se apreciaza in functie de conditiile concrete, nu de ceea ce credea faptuitorul ca este.
avTodincaVeronica a scris:

Speta: daca o femeie ajunge la morga, presupusa decedata si un angajat intretine relatii intime si aceasta isi revine, care este calificarea juridica a faptei?
Se considera viol, fiind vorba de raporturi sexuale fara consimtamantul victimei, sau profanare de morminte pentru ca intentia (latura subiectiva) agresorului a fost de a intretine raporturi sexuale cu un cadavru?

:)):)) Speta asta am auzit-o cand faceam medicina legala prin 1996-1997 in facultate de la asistentii din morga ( care erau cam invodkatzi)dar am crezut ca e o poanta a lor de speriat studentele :))
:))....si sincer nici acum nu cred ca e reala
Daca totusi este reala scuze ca ma amuz

PS Daca e real....si eu consider ca si lory 100% viol, fapta se apreciaza in functie de conditiile concrete
Darius Bobic, Avocat
Viol. Si da, este o speta de "poveste" !;)
VIOL si decedatei i-a placut asa de tare incat a inviat???:P
MYRA CIMPEAN , Avocat
:D Uite ca eu nu m-am prins ca speta asta e "de manual"...... Ce-i drept, eu nici n-am servit cursurile de medicina legala. :)