avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... viol sau profanare de morminte (cadavru)?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

viol sau profanare de morminte (cadavru)?

Speta: daca o femeie ajunge la morga, presupusa decedata si un angajat intretine relatii intime si aceasta isi revine, care este calificarea juridica a faptei?
Se considera viol, fiind vorba de raporturi sexuale fara consimtamantul victimei, sau profanare de morminte pentru ca intentia (latura subiectiva) agresorului a fost de a intretine raporturi sexuale cu un cadavru?
Cel mai recent răspuns: aNdreiD , utilizator 14:08, 14 Aprilie 2008
E viol, fapta se apreciaza in functie de conditiile concrete, nu de ceea ce credea faptuitorul ca este.
avTodincaVeronica a scris:

Speta: daca o femeie ajunge la morga, presupusa decedata si un angajat intretine relatii intime si aceasta isi revine, care este calificarea juridica a faptei?
Se considera viol, fiind vorba de raporturi sexuale fara consimtamantul victimei, sau profanare de morminte pentru ca intentia (latura subiectiva) agresorului a fost de a intretine raporturi sexuale cu un cadavru?

:)):)) Speta asta am auzit-o cand faceam medicina legala prin 1996-1997 in facultate de la asistentii din morga ( care erau cam invodkatzi)dar am crezut ca e o poanta a lor de speriat studentele :))
:))....si sincer nici acum nu cred ca e reala
Daca totusi este reala scuze ca ma amuz

PS Daca e real....si eu consider ca si lory 100% viol, fapta se apreciaza in functie de conditiile concrete
Ultima modificare: Miercuri, 26 Martie 2008
Darius Bobic, Avocat
Viol. Si da, este o speta de "poveste" !;)
VIOL si decedatei i-a placut asa de tare incat a inviat???:P
Ultima modificare: Miercuri, 26 Martie 2008
MYRA CIMPEAN , Avocat
:D Uite ca eu nu m-am prins ca speta asta e "de manual"...... Ce-i drept, eu nici n-am servit cursurile de medicina legala. :)

Alte discuții în legătură

Speta Mariana_22 Mariana_22 Va rog frumos daca ma puteti ajuta .Cum se incadreaza urmatoare fapta: o persoana planuieste sa ucida un om .savarseste fapta ,dar in urma constatarii ... (vezi toată discuția)
Admitere inm august 2011 ContSters181736 ContSters181736 Avand in vedere ca s-au afisat rezultatele concursului din ianuarie 2011 si ca threadul pt acel examen a ajuns deja la o cifra impresionanta de pagini si luand ... (vezi toată discuția)
Test drept penal - partea speciala (foarte multe nedumeriri) anthynidiany anthynidiany Mai jos sunt cateva intrebari dintr-un test semestrial, zic eu, de cosmar. Intrebarile au cel putin un raspuns corect! Rezultatele la test au fost FOARTE ... (vezi toată discuția)