avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Voi beneficia de prevederile legislatiei actuale privind cuantumul indemnizatiei si durata concediului maternal (copil nascut pe 22 sept. 2010) si stiu ca de la 1 iulie 2010, cuantumul indemnizaţiei de maternitate a fost redus cu 15%, acum in 2011,se revine la 85%?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:24, 18 Martie 2011
sa precizati daca la acest moment beneficiati de indemnizatie si pentru care forma de plata ati optat: cea procent din salariul din ultimele luni sau de cel fix.
Reducerea a fost valabila numai pana la 31 decembrie 2010.
Normal, din 2011 se revine la intreg, pentru cei care ati apucat pe vechiul sistem.
Pentru cel nou, cu copii nascuti dupa 01.01.2011 aveti de ales intre cele doua pachete.
In acest moment nu beneficiez de indemnizatie, voi depune actele in aceasta luna so optez pt. cea cu procent din salariu.
Stiu ca in cazul meu nu se aplica OUG 111/2010 (copil nascut 22 sept.2010).
Altfel spus in cazul meu din 1 ian.2011, mai este valabila Legea118/2010 art. 12? sau care este procentajul din salariu pe ultimele 12 luni?
Teoretic, doamna ar trebui sa beneficieze de o indemnizatie calculata in baza legii 148 si anume 85% din media veniturilor din ultimele 12 luni, deoarece prevederile oug 111 sunt aplicabile mamelor cu copii nascuti dupa 1 ianuarie 2011.
Practic, insa, prevalandu-se de faptul ca in oug nu exista nici un fel de referiri exprese la mamele cu copii nascuti inainte de 1 ianuarie 2011 si care intra in plata dupa aceasta data, calculul indemnizatiei a fost facut in baza acestui act normativ.
Raspuns primit de mine de la Asociatia Mame pt mame,

[ link extern ]


[ link extern ]
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca este calculata corect indemnizatia de crestere copil.
Am nascut in septembrie 2010. Am intrat in concediu de crestere copil incepand cu 5 decembrie 2010. Am avut o medie a veniturilor nete de 1066, dar indemnizatia a fost calculata la 800 de ron, reprezentand 75 % din veniturile nete. Calculul este corect? Nu trebuia sa primesc 85% din venituri, tinand cont ca s-a calculat conform OUG 148/2005? Incepand cu 1 ianuarie 2011 nu s-a facut revenirea de 15%, procente taiate la 1 iulie 2010?
Multumesc!

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil folette folette Tocmai ce am revenit la munca dupa 2 ani in care m-am aflat in concediu de ingrijire si crestere copil. Am fost sub incidenta vechii legi. Am aflat saptamana ... (vezi toată discuția)
Cic - 85% sau 75% ? mikas mikas Noua OUG 111/2010 prevede \"ART. 30 (1) Persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, precum si cele care au adoptat sau ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere copil 2011 anicoleta anicoleta Buna, Am o nelamurire as fi recunoscatoare daca ma puteti lamuri, eu am nascut pe data de 23.07.2010 conform legii indemnizatia de crestere copil s-ar fi ... (vezi toată discuția)