Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume copil

sunt divortata , am o fetita de 6 ani. In urma divortului fostul sot nu a dorit sa ma lase sa pastrez numele , voiam sa fiu pe acelasi nume cu fetita . Pot sa schimb numele fetitei sa fie acelasi cu al mamei ? sau sa adaug numele de fata al mamei la numele actual al fetitei ?
Multumesc.
Puteti schimba numele fetitei numai cu acordul tatalui(fostul sot).
Cererea va trebui intocmita de dvs pentru copilul minor si acordul dat de fostul dvs sot in forma autentica.
Acest subiect a mai fost discutat spe forum.
www.avocatnet.ro/content/for...
doina_manuela, utilizator
Nu puteti sterge numele de familie al minorului.
Minorul recunoscut de tata,poarta numele acestuia.
De altfel,intreprinderea dvs mi se pare puerila,indiferent de resentimentele pe care le aveti fata de fostul sot
puteti incerca pe cale administrativa sa schimbati numele dvs si sa purtati si dvs numele pe care-l poarta copilul, daca doriti sa va numiti la fel
Rezolvarea este simpla...in temeiul art. 4 alin. 3 lit. f din OG nr. 41/2003 ... lasati-mi in privat o adresa de mail pt a va explica toti pasii si toate actele necesare...cu astfel de cereri ma ocup...
As putea, odata cu procesul de divort, sa solicit ca numele de sotie sa fie o combinatie? Adica sa port si numele copilului si cel de fata al meu? Sau daca vreau asa ceva trebuie sa fac ulterior proces separat?
Alina2011, utilizator