avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare provizorie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare provizorie

Buna seara , am intalnit pe diferite forumuri discutii privind inmatricularea provizorie a unui autovehicul.
Din ceea ce stiu eu , numerele rosii se pot da o singura data, pe o perioada de 30 zile pt pregatirea actelor in vederea inmatricularii definitive.
Problema careia incerc eu ''sa ii dau de cap'' este ca am citit de inmatriculare provizorie pe o perioada de 90 zile, insemnand de 3 ori numere rosii.
As vrea sa stiu daca este legal acest lucru si in baza carui articol din lege sau OG se poate face acest lucru.
Cu multumiri,

Al dvs Rastafarianul
Cel mai recent răspuns: medrea florin , utilizator 22:22, 12 Martie 2009
Domnii de la Politie, m-au trimis sa citesc mai atent ordinul la care chiar ati facut referire in ultimul mesaj pentru ca la alin. (3) din acelasi articol 15, se precizeaza urmatoarele: "Perioada de 90 de zile prevazuta la alin. (2) nu se aplica in cazul vehiculelor aflate in situatia prevazuta la art. 7 alin. (4) si (5)."
"(4) In cazul existentei unor indicii cu privire la falsificarea documentelor prevazute la alin.
(1) sau (3) ori in absenta celor prevazute la alin. (3), se vor efectua verificari prin intermediul
structurilor specializate ale Ministerului Administratiei si Internelor cu competente in domeniu, la
solicitarea serviciilor publice comunitare regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor,
in conditii stabilite prin dispozitie a directorului Directiei regim permise de conducere si
inmatriculare a vehiculelor din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor.
(5) In cazul absentei documentelor prevazute la alin. (3), serviciul public comunitar regim
permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor competent va inmatricula un vehicul care
provine dintr-un stat membru al Uniunii Europene numai dupa obtinerea confirmarii de la acest stat
a faptului ca solicitantul este indreptatit sa reinmatriculeze vehiculul in Romania. Procedura de
solicitare a confirmarii statului membru al Uniunii Europene din care provine vehiculul care
urmeaza a fi inmatriculat in Romania se stabileste prin dispozitie a directorului Directiei regim
permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor din cadrul Ministerului Administratiei si
Internelor."
Iar eu am pierdut originalul cartii de identitate a masinii, dar nelamurirea mea ramane deoarece am apucat sa fac RAR-ul inainte sa pierd actul, deci automat se poate deduce ca masina nu poate fi furata, din moment ce cei de la RAR mi-au dat acordul lor.
Una bucata intrebare: Daca nu ai RAR facut din simplul motiv ca m-a prog abia pe 12 septembrie imi pot pune numere rosii 30 zile pe baza actului de vanzare cumparare, asigurare RCA si ce mai trebe pe-acolo?
Ultima modificare: Miercuri, 30 Iulie 2008
dancione, utilizator
dancione a scris:

Una bucata intrebare: Daca nu ai RAR facut din simplul motiv ca m-a prog abia pe 12 septembrie imi pot pune numere rosii 30 zile pe baza actului de vanzare cumparare, asigurare RCA si ce mai trebe pe-acolo?


Obligatoriu trebuie numere provizorii intrucat nu veti cum sa va deplasati cu autoturimul la RAR.
aupr a scris:

Domnii de la Politie, m-au trimis sa citesc mai atent ordinul la care chiar ati facut referire in ultimul mesaj pentru ca la alin. (3) din acelasi articol 15, se precizeaza urmatoarele: "Perioada de 90 de zile prevazuta la alin. (2) nu se aplica in cazul vehiculelor aflate in situatia prevazuta la art. 7 alin. (4) si (5)."


Nu stiu dacă îţi foloseşte la ceva, dar după ce ai citit art.7 alin (4), (5), de ce te-ai oprit cu cititul acolo. Dacă citeai la alin (6) scrie clar: "Pana la clarificarea situatiilor prevazute la alin. (4) si (5), solicitantului i se pot atribui succesiv mai multe autorizatii de circulatie provizorii".
Poate greşesc, dar cred că cele 90 de zile (3x30zile) sunt numai pentru maşinile cu acte în regulă, în timp ce pentru restul se aşteaptă un răspuns din partea autorităţilor statului membru UE de unde ai cumparat maşina

Alte discuții în legătură

Inmatriculare provizorie mai mult de 90 zile Muggs Muggs Buna ziua, Am gasit multe raspunsuri foarte pertinente in mai multe arii de interes pe forumul acesta, asa ca mi-am permis sa apelez, poate cineva poate sa ... (vezi toată discuția)
Problema numere rosii djluci djluci tocmai mi-am luat un opel si am nr rosii de satu mare expirate la rar doar in 17 septembrie am programare pt inmatriculare cica nu se mai dau nr rosii inca o ... (vezi toată discuția)
Numere provizorii masina lady34 lady34 daca am scos un rand de numere provizorii la masina in octombrie, deatunci nu am mai scos, pot scoate acum dupa atatea luni inca un set de numere provizorii? (vezi toată discuția)