avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Recuperare masina in leasing de la firma in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Recuperare masina in leasing de la firma in insolventa

Salut la toata lumea,

Am urmatoarea problema:
In ianuarie 2010 am cerut deschiderea procedurii de insolventa pentru reorganizarea datoriilor.
In acel moment aveam doua masini in leasing. Una la RCI si una la OTP.
Dupa deschiderea procedurii de insolventa cei de la RCI ne-au somat sa ducem masina inapoi si am dus-o insa cu cei de la OTP am discutat cum putem ramane in posesia ei. La acea data aveam restante in ambele parti (la OTP aprox 2-3 rate restante)
Acestia (OTP) au fost foarte intelegatori si au spus ca nu e nici o problema (nu am avut nici un act in acest sens) sa pastram masina.
S-au inscris la masa credala cu totalul care mai este de plata.
Prin Iulie, primim o notificare de reziliere a contractului.
Dupa un an de zile de la deschiderea procedurii primesc un telefon de la ei mentionandu-mi ca s-a reziliat contractul si nu putem folosi un bun cu un contract reziliat.
Eu o sa incerc sa cad la pace cu ei propunand un plan de achitare.
Intrebarea mea este: ei au dreptul legal sa-mi ridice masina (adica sa si-o recupereze) desi eu sunt in insolventa si ei s-au inscris la masa credala?
In contractul de leasing apare aceasta clauza insa dupa cum stim apar multe abuzuri in aceste contracte.

Va multumesc si astept un raspuns.
Adrian
Cel mai recent răspuns: Impaler08 , utilizator 12:20, 23 Februarie 2011
firma de leasing este proprietarul bunului iar dvs nu mai aveti nici un titlu legal care sa justifice posesia acesteia. este dreptul lor sa isi recupereze bunul.
Prin Iulie, primim o notificare de reziliere a contractului.
Dupa un an de zile de la deschiderea procedurii primesc un telefon de la ei mentionandu-mi ca s-a reziliat contractul si nu putem folosi un bun cu un contract reziliat.
Eu o sa incerc sa cad la pace cu ei propunand un plan de achitare.
Intrebarea mea este: ei au dreptul legal sa-mi ridice masina (adica sa si-o recupereze) desi eu sunt in insolventa si ei s-au inscris la masa credala?

Nici un contract nu poate fi reziliat pentru motivul ca soc a intrat in insolventa !! chiar daca este prevazuta aceasta clauza !!
OTP daca doreste rezilierea contractului trebuie sa notifice in acest sens adm judiciar iar acesta trebuie sa raspunda in 30 de zile in conformitate cu art 86 din lege 85/2006
Multumesc pt raspuns domnule Stoica, o sa mai citesc si eu inca o data legea insolventei.

Adrian
Contractul mai poate fi reziliat daca societatea are mai mult de 3 luni de cand nu a mai achitat ratele de leasing.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma in insolventa: lichidatorul vs. firma leasing nhms nhms Am urmatoarea situatie: Firma mea a intrat in insolventa. La data intrarii aveam 2 rate neplatite catre firma de leasing. Acum sunt in perioada de ... (vezi toată discuția)
Leasing auto, rate restante, firma insolventa alexandru andra alexandru andra In anul 2008 SC a contractat 2 masini in leasing.Pana anul trecut s-a achitat lunar leasingul, dar din oct 2009 sc are restante la leasing.A venit un ... (vezi toată discuția)
Notificare de reziliere societate leasing alexarpad2003 alexarpad2003 Am un contract cu RCI LEASING Romania IFN, am intarziat cu plata unor facturi iar soldul a ajuns la 30.000 RON ( cat 3 rate ). Am primit somatii, am primit ... (vezi toată discuția)