Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestatie impotriva deciziei de pensionare pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestatie impotriva deciziei de pensionare pentru limita de varsta

in data de 16 decembrie 2010 am depus dosarul de pensionare pt limita de virsta dar de la unitatea unde lucrez a omis sa se anexeze la dosar o adeverinta din care rezulta ca o perioada de 3 ani si 2 luni am lucrat in grupa 1 de munca iar in cartea de munca este trecuta grupa 2 de munca ,si un contract de asigurare sociala prin care in baza OUG94/2010 am contribuit la asigurari sociale cu inca 4 luni. Am primit decizia de respingere a dosarului ca nu indeplnesc stagiu de cotizare .Am mers la casa de pensii si mi s-a spus ca nu se mai poate face nimic deoarece de la 1 ianuarie a intrat in vigoare noua lege a pensiilor.Va rog sa imi dati un sfat ce sa fac pt ca dosarul a fost depus inainte de aintra in vigoare noua lege a pensiilor
Depuneti contestatie si eu sunt intro situatie similara adica

Mi-am depus dosarul de pensionare in data de 02.12.2010 cu 30 zile inainte de indeplinirea conditiilor de pensionare(01.01.2011) in baza legii 49 din 19 marte 2010 pentru pensie la limita de virsta cu reducere de virsta pentru anii lucrati in grupa 1 de munca.
Dosarul mi-a fost respins in baza art 178 din legea 263/2010.
Cum este posibil asa ceva ?
Legea 263 a fost aprobata de parlamentul acestei tari in 16.12.2010 si publicata in monitorul oficial in 20.12.2010.
Deci in aceasta tara se pot schima regulile jocului in timpul jocului atunci cind guvernului ii convine dar cind altcineva(comunitatea europeana)le ,schimba se supara