Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divortul prin santaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divortul prin santaj

buna seara tuturor si la multi ani pe anul 2011 tuturor,ma numesc L.D.C. si am 33 de ani si doresc sa fiu ajutat intro problema pe care nu o pot rezolva de unul singur deoarece ma depaseste din toate punctele de vedere,la care nici acum nu pot realiza ca se poate intampla asa ceva,si anume..sunt cununat de 1,7 luni cu sotia mea ,mentionez ca sunt cu ea de 3 ani si ceva de unde a rezultat un copil de 1,10 luni(baiat),un scump de copil pe carel iubesc foarte mult simi iubesc si sotia,dar de un timp sotia mea sa cam racit de mine din toate privintele si adica,, am facut greseala de a laso sa munceasca in domeniul cluburilor de masaj, la care eu laund locul de mama am avut grija de copilu nostru de la varsta de 10 luni,toate bune si frumoase,pana a simtit sotia mea gustul banilor si a distractilor,fapt ce a determinat la raceala dintre noi si lipsurilor cat mai frecvente de a casa din partea sotiei mele,numita L.G.O.,la prima cearta ma serioasa cerandui socoteala mia plecat cu copilul de acasa o perioada de 2 saptamani,am iertat asta de dragul copilului si a familiei noastre pe care doream so intemeiez,si am acceptat in continoare lipsa repetata de acasa a sotiei mele,fapt ceam realizat acm ca am gresit foarte mult permitandui asta,motiv ptr care spun aceasta poveste trista pana am ajuns in luna decembrie 2010 pe data de 17 ,cand am primit cea mai crunta lovitura din partea ei,si anume,am fost sunat de sotia mea sa plec de acasa ptr a ne intalni de ami da niste bani ptr strictu necesar al casei,lasand copilul in grija fratelui meu mai mic ptr 30 de minute, an timp cemi asteptam sotia la punctul stabilit de antalnire,aceasta a venit in lipsa mea cu un autoturizm logan de culoare galben cu nr [EDITAT], ansotita de 2 indivizi necunoscuti de etnie roma,unde prin amenintare cu un cutit ampotriva fratelui meu mai mic, au luat copilul,actele si toate hainele copilului si au disparut definitiv din viata mea,nestiind nimic de ei de pe data de 17 decembrie 2010 pana la ora actuala,adaug ca in acea zi am anuntat organele de politie de cele antamplate si misa adus la cunostinta ca nu pot face nimic, atata timp cat au fost insotiti de sotia mea,fapt ce nu inteleg si nu pot concepe ce putem face noi ca tati in situatia de fata? unde am fost misa inchis toate usile din partea institutilor de stat cu pretecstul ca atata timp cat a plecat cu mama lui nu au ce face?,acm vin eu ca tata si pun intrebarea cine poate intelege prin ce trece un tata in astfel de situati,cand ai este luat copilul de langa el ca asa hotareste mama pe moment de inconstienta si influentata ,cinel poate ajuta ? ce poate face? de ce ise ia dreptul de a nu fi linga copilul lui? ca fiind mama are tot dreptul de a face ce vrea si poate pleca fara sa fie trasa la raspundere,noi ca tati chiar nu avem niciun drept? la noi se gandeste cineva? stie cineva prin ce trecem acm ? eu unul de pe data de 17 decembrie 2010 nu mai am somn si neliniste,nu mai mananc,mam lasat si de munca,am ajuns la disperare,nu stiu ce mai pot face,si mare mia fost surpriza sa aflu ca sotia mea se prostitueaza si are postate poze pe sait anuntul telefonic,fapt confirmat,vazut si sunat pe acel anunt,va imaginati cum mia fost auzind vocea sotiei mele la tf spunandumi cemi poate oferi ptr 100 ron timp de o ora?sincer am fost socat,cand iam marturisit ca sunt sotul ei,a amutit si mia anchis tf,am anuntat organele de politie de cele relatate si am fost anuntat ca nu pot face nimic,la cercetarile mele de unu singur am aflat ca copilul se afla la traficanti de carne vie, unde ia anchiriat un apartament prin rahova,nestiind ce sa mai intamplat cu copilul meu de la plecarea sotiei mele,la rugamintile mele catre sotia mea si amenintarile de ami aduce copilul am fost amenintat de catre cei care o protejeaza si o foloseste la prostitutie cami omoara copilul daca mai insist cu tf de amenintare si mai implic politia,iau schimbat si nr de tf,si de pe data de 24 decembrie 2010 nu am mai putut lua legatura cu sotia mea pina in prezent 09 01 2011,pe data de 4 ianuarie mam trezit acasa cu actele de divort invocand faptul ca nu muncesc si fiind un om care o bat si o terorizez,sincer va marturisesc ca am primit cea mai crunta pedeapsa pe care o poate primi un suflet de om,un tata,un om care a visat o viata sasi intemeieze o familie,sa aibe un copil,si toate astea am reusit sa le faptuiesc, fiind foarte fericit,incepuse sa ma strige ,,tata,, copilul meu, eram cel mai fericit tata, offfff ,plang acum cand ma gandesc la el,si mie tare dor de el,scz un pic va rog,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,am revenit,cum spuneam pe data de 3 martie 2011 la judecatoria sectorului 3 am prima infatisare cam 3, si sincer nu stiu de unde sa incep?, ce sa fac? si ma intreb de ce nu se face nimic si sunt privat de dreptul de a fi linga copilul meu pana atunci,de ce nu se ia nicio masura in privinta sotiei mele? va imaginati ca copilul meu se afla singur, noapte de noapte sau in grija cine stie cui cat ea noapte de noapte fiind la munca practicand prostitutia, nici nu vreau sa ma gandesc cei in sufletul meu sau al copilului meu vazand ca nu mai este linga tatal lui,ce suflet de mama poate fi? cum se poate asa ceva ca mama sati parasesti caminul conjugal cu copilul ptr a te prostitua?,uitam,mentionez ca sotia mea mai are 2 copii dintro relatie anterioara pe care ia parasit,al meu fiind al 3 copil, cea ce spun acm pot dovedi cu acte si poze si martori ptr cei care doresc sa afle deznodamantul povesti mele reale prin care trec acm,sufar si plang si nu pot realiza de ce nu pot face nimic in privinta asta si tot eu fiind cel acuzat,in actele de divort,cerand si pensie alimentara sai platesc,acm intreb in numele tuturor tatilor din lumea asta,pe noi nea intrebat cineva vreodata ce se intampla cu noi in tot acest timp? cum suntem pusi in postura de a fi pe locul 2 in fata mamei? unei astfel de mame chiar nu se poate face nimic in ziua de azi? chiar trebuie sa stau eu departe de copilul meu ca asa vrea sotia mea? oare eu nu sunt tatal acelui copil? el oare nare nevoie de prezenta mea? cand striga dupa tatal lui? ce o fi in sufletul copilului meu? scz ma cuprins lacrimile din nou, de ce asa? nu inteleg,unde mie copilul meu va rog? undes drepturile mele ca tata? chiar nimeni nu ma poate ajuta daca nam bani? chiar nu mai exista oameni de suflet in tara asta? tati care inteleg prin ce trec eu acm? sau mame care citesc aceasta poveste trista care nui stiu finalul? chiar nu se poate lua nicio masura unei astfel de mame? chiar nam dreptul de a fi lina copilul meu? si mai ales a an actele de divort este scris ca sotia mea locuieste cu copilul meu la tatal acesteia la ora actulala,cea ce nui adevarat,deoarece eu stau in acel imobil alaturi de tatal ei si nu este adevarat de cea ce sa mentionat in actul de divort cu privinta unde locuiesc in prezent mama si copilul pina la prima anfatisare a divortului? acm va intreb unde trebuie sa ma duc si sa aduc la cunostiinta de cele antamplate si cele scrise? ca nu mai stiu si nici nu mai am putere,sa stau fara sa stiu de copilul meu timp de 3 luni de zile pina la prima anfatisare?rog sprijin si ajutor la cei care ma pot ajuta ca nu stiu incotro sa apuc, si ce trebuie sa fac? si apelez la toti cei care au copiii si inteleg sa ma ajute si sa ma sprijine ca nu pot singur sa lupt cu justitia asta oarba care nu iau in cauza un astfel de dosar cand se intampla,sa poata cerceta daca este adevarat de cele scrise in cauza divortului si unde se afla mama si copilul meu in tot acest timp? cei care ma pot ajuta va rog contactatima la nr de tf 0767127927 sau id danezu1977 de mesenger,cu stima si respect un caz real ,un tata ranit si in numele copilului meu va rog ajutatima care ma puteti ajuta,va multumes si ma rog la dumnezeu sa nu treceti prin ce trec eu si sa nu faceti acelasi greseli ca ale mele,:(
ContSters20980, utilizator
Din ceea ce ati prezentat foarte pe larg, cert e ca pana la termenul din martie va trebui sa contactati un avocat care sa va reprezinte/asiste, sa ii povestiti lui toate cele prezentate si el va face verificarile de rigoare, va aduna probe si va cere divortul din culpa exclusiva a sotiei, copilul catre dvs., intrucat daca mama se prostitueaza si puteti si dovedi acest lucru, atunci copilul trebuie sa fie scos din acel mediu, etc. Nu ar fi rau sa va ganditi la o solutie sa gasiti si o slujba care v-ar da multe sanse sa obtineti copilasul pe care il iubiti atat de mult.......Ca barbat, e bine sa va plangeti mai putin si sa actionati mai mult, pentru a rezolva problemele care apar in viata fiecaruia dintre noi, difera doar natura lor.....
incercati sa strangeti cat mai multe dovezi despre ceea ce ati relatat despre sotia dumneavoastra, iar daca aceasta este situatia reala copilul nu are ce cauta cu o astfel de mama. Va dau si eu acelasi sfat, gasiti-va un loc de munca si angajati-va si un avocat neaparat.
puteti cere program de vizita al minorului , in domiciliul d-tra.
instanta incuviineaza aceasta cerere.