avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntare la calitate proprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntare la calitate proprietar

Buna ziua,

Impreuna cu sotia mea sunt coproprietar (ea este principal) pe un apartament de 2 camere din Militari. In ce conditii as putea renunta la aceasta calitate si care este taxa notariala pentru acest serviciu??

Multumesc,

Aurel
Daca apartamentul este liber de sarcini,atunci se poate face partajul intre soti cu renuntare.Taxa fie ca o platiti la notar , fie ca o platiti la judecatorie este aceeasi sau apropiata ca valoare , depinde de valoarea apartamentului!!!
mai exact ce doriti?
sa transmiteti catre sotie cota dvs?
pute face act de donatie. pt valoarea taxelor consultati un notar.
Exact! Nu mai vreau sa fiu proprietar pe acest apartament.
lupalb13 a scris:

Daca apartamentul este liber de sarcini,atunci se poate face partajul intre soti cu renuntare.Taxa fie ca o platiti la notar , fie ca o platiti la judecatorie este aceeasi sau apropiata ca valoare , depinde de valoarea apartamentului!!!


Nu doresc sa divortez. Doar sa renunt la calitatea de coproprietar.

Alte discuții în legătură

Donatie intre soti danu danu Buna ziua, Am cumparat un apartament de 2 camere si suntem coproprietari (50/50) pe el. Sotul vrea sa-mi faca donatie partea lui si vreau sa stiu ce acte ... (vezi toată discuția)
Bun achizitionat inainte si in timpul casatoriei pain pain Buna ziua, Daca achizitionez un bun inainte de casatorie (exemplu: un apartament), ma casatoresc iar apoi divortez, va avea partenerul/a dreptul la acel bun ... (vezi toată discuția)
Pot sa dau partea mea din proprietate unui copil danut.cheptanaru danut.cheptanaru pot sa dau partea mea din proprietatea comuna(o casa) cu sotia ,unui copil de al nostru fara sa fim divortati (vezi toată discuția)