Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... va rog daca se poate vreau raspunsul urgent
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

va rog daca se poate vreau raspunsul urgent

cum pot afla coeficientul k pt un magazin mixt adica un pfa va multumesc

Pentru a se putea descarca gestiunea este necesar a se calcula adaosul marfurilor vandute. Acest adaos se calculeaza cu ajutorul coeficientului “K”:
K = (Si 378 + Rc 378) / [ (Si 371 - Si 4428) + (Rd 371 - Rc 4428) ]
Acest coeficient K se inmulteste cu valoarea marfurilor vandute din care s-a scazut cota aferenta de TVA, adica cu rulajul lunar al contului 707*.
Adaosul comercial = K x Rulajul lunar al contului 707
Astfel costul marfurilor vandute va fi:
Cost = Rulaj lunar al contului 707 - Adaos comercial
* Rulajul lunar al contului 707 se refera doar la veniturile din vanzarea marfurilor cu amanuntul.