Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN pentru microintreprindere
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN pentru microintreprindere

Exista un segment limitat de activitati pentru a deveni microintreprindere? Eu, cu activitate de consultant pot deveni microintreprindere?
Nu pot opta pentru acest sistem de impunere persoanele juridice române care:

- desfăşoară activităţi în domeniul bancar;
- desfăşoară activităţi în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital, cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii;
- desfăşoară activităţi în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului;
- au capitalul social deţinut de un acţionar sau asociat persoană juridică cu peste 250 de salariaţi.

Dv. va incadrati in aceste exceptii, deci nu puteti deveni microintreprindere .
Cabinet Avocat Serghie Daniela Cristina, Avocat