avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Vreau sa cumpar un teren care apartine statului roman
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Vreau sa cumpar un teren care apartine statului roman

Am cumparat o cladire,iar in Cartea funciara,partea a II -a e scris:
-asupra terenului de...se intabuleza drept de proprietate in favoarea STATULUI ROMAN in administrarea
Consiliului Local......... si in folosinta firmei X.
Eu am cumparat cladirea pe firma Y si am rugamintea sa ma ajutati sa gasesc un temei legal pentru a putea cumpara
terenul.Cui trebuie sa ma adresez?
Statul Roman vinde terenul?
Mentionez ca terenul e in suprefata de 1000mp din care 250 sunt construiti ,iar constructia e din 1970
Exista vreo posibilitate sa pot cumpara terenul?
Cel mai recent răspuns: Diana Persa , Avocat 16:36, 8 Aprilie 2008
primul pas e la Primaria unde se afla imobilele . Acolo trebuie sa vedeti ce regim juridic are terenul cu pricina, e proprietate publica sau privata? functie de aceste informatii puteti face pasii urmatori.

depinde ce scrie si in contractul de vanzare cumparare al dvs legat de teren. Fie incepeti "razboiul" cu primaria pt. acel teren, fie asteptati sa treaca timpul in favoarea dvs. pentru a putea uzucapa.
M-am interesat la Primarie si terenul e in proprietate privata.ce pot face mai departe?
Daca terenul este in proprietatea privata a primariei , atunci il puteti cumpara. Adresati-va primariei respective.
Va multumesc
daca ati cumparat terenul de la altcineva decat firma X intervine o serioasa problema legata de inscrierea in cartea funciara a dreptului de folosinta pe care firma x il are asupra terenului, punand sub semnul intrebarii partea de teren de sub cladire cat priveste folosinta acesteia. normal era ca prin vanzare sa dobanditi si folosinta terenului aferent cladirii.
firma x este un tert fata de contractul dvs

Alte discuții în legătură

Teren in folosinta sc elisabety_73 elisabety_73 O SC a cumparat un imobil al unei alte SC.Terenul pe care se afla imobilul este luat in folosinta si se platesc taxe si impozite pe teren si cladire. Acum o X ... (vezi toată discuția)
Cumpãrare teren intravilan din domeniul privat al primãriei deduard deduard Bună ziua și LA MULȚI ANI. Întrebarea mea se referă la posibilitatea cumpărării unui teren intravilan care se află în domeniul privat al ... (vezi toată discuția)
Eliberarea unui act de proprietate pentru o casa ridicata fara respectarea proiectului de constructie radulescudaniela radulescudaniela Buna ziua, acum 43 de ani parintii mei au cumparat cu act de vanzare cumparare un teren. Au scos autorizatia de constructie si proiectul pentru o cladire de ... (vezi toată discuția)