avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara - cumul cu alte venituri
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara - cumul cu alte venituri

Sunt/am fost/pensionar militar,cu pensie de serviciu anticipata partial (Legea 164/2001,art.14).din anul 2005.
Din acelasi an m- am incadrat cu contract de munca intregral,la o firma privata.
Venitul lunar brut ,cumulat din cele doua surse de venit,depaseste cuantumul brut echivalent cu 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat(pe luna si firesc pe an).
INTREBARE:
Intru sub o incidenta limitativa si mi poate fi suspendat dreptul de pensie ,prin aplicarea art.114,litera b,cu trimitere la art.6(1) .punctul IV din Legea 263/16.12.2010 privind sistemul unitar de pensii?:(
Cel mai recent răspuns: moweedy2 , utilizator 09:16, 15 Ianuarie 2011
Nu intrati sub incidenta art. 114, alin. (1), lit. b) din Legea nr. 263/2010.

Incepand din 3 iulie 2010, data intrarii in vigoare a Legii nr. 119/2010, pensiile de serviciu anticipate si anticipate partiale devin pensii pentru limita de varsta. Prin urmare, incepand cu 3 iulie 2010, dvs. sunteti beneficiar de pensie pentru limita de varsta.

Art. 171 din Legea nr. 263/2010 prevede urmatoarele:
La data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile din sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, inclusiv categoriile de pensii prevăzute la art. 1 din Legea nr. 119/2010 privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor, devin pensii în înţelesul prezentei legi.

Pensiile prevazute la art. 1 din Legea nr. 119/2010 erau pensii pentru limita de varsta cand a intrat in vigoare Legea nr. 263/2010 si isi pastreaza acelasi regim, de pensii pentru limita de varsta, si potrivit acestui act normativ. Concluzia este foarte clara: dvs., beneficiar de pensie pentru limita de varsta, puteti cumula nelimitat pensia cu alte venituri.


PS
Am modificat si eu titlul topicului dar sper sa nu va suparati. :)

Ultima modificare: Vineri, 14 Ianuarie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc mult pentru punctul de vedere !

cu respect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie militara - cumul cu alte venituri stefanH stefanH cum se interpreteaza art.114 din legea 263 ce face legatura cu art.6 sunt pesionar militar anticipat, in prezent cu pensie de serviciu si sun si PFA ... (vezi toată discuția)
Cumul pensie - salariu alecramm alecramm sunt pensionar mapn cu pensie partial anticipata si angajat functionar public se pot cumula sau nu avand in vedere lg 164 / 2001, lg ... (vezi toată discuția)
Interpretarea art. 114 din legea nr. 263/2010 - pensii militare MorsoiuSuparat MorsoiuSuparat Am o mare rugaminte la dvs,in sensul de a ma sfatui cum sa procedez.Pe scurt,sunt pensionar militar,iesit la pensie din M.I.,cu pensie anticipata partial(cel ... (vezi toată discuția)