Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj tehnic

Buna seara,

As dori sa aflu daca trimit un angajat in somaj tehnic pe 30 zile, angajatul ce dezavantaje ar avea sau ce are de pierdut ? (ex. pierde din vechime ? se opereaza ceva in cartea de munca la ITM? )
Multumesc
Pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului salariaţii beneficiază de o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.

Isi pastreaza calitatea de asigurat (in sistemul public de pensii, in sistemul asigurarilor pentru somaj, pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate etc.);

(2) Pe durata întreruperii temporare prevăzute la alin. (1) salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activităţii.

Pentru trimitere in somaj tehnic se va intocmi o decizie de suspendare a contractului de munca in care se specifica faptul ca salariatul este in somaj tehnic iar la sfarsit o decizie de incetare a suspendarii somajului tehnic.