Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit pe venit -microintreprinderi 2011 !
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit pe venit -microintreprinderi 2011 !

sint o firma prestatoare de servicii ,infintata in 28 nov 2010.In nov si dec.s-au facturat 5000 eur ,in ian 2011 am facut doua carti de munca (eram in termenul de 60 de zile) de ce nu pot fi considerat microintreprindere ,estimarile mele de incasari pe 2011 sint de 50.000 eur .
multumesc anticipat !
Ordonanta Guvernului nr. 117/2010
"Art. 112 1
. — În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112 2 alin. (6);
b) are de la 1 până la 9 salariați inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei al 100.000 euro;
d) capitalul social al acesteia este deținut de persoane, altele decât statul și autoritățile locale.
(4) O persoană juridică română care este nou-înființată poate opta să plătească impozit pe veniturile microîntreprinderilor începând cu primul an fiscal, dacă condiția prevăzută la art. 1121
lit. d) este îndeplinită la data înregistrării la registrul comerțului și condiția prevăzută la art. 112 1 lit. b) este îndeplinită în termen de 60 de zile inclusiv de la data înregistrării.
(5) Microîntreprinderile nu mai aplică acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condițiile prevăzute la art. 1121
.
(6) Nu pot opta pentru sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice române care:
a) desfășoară activități în domeniul bancar;
b) desfășoară activități în domeniile asigurărilor și
reasigurărilor, al pieței de capital, cu excepția persoanelor
juridice care desfășoară activități de intermediere în aceste
domenii;
c) desfășoară activități în domeniile jocurilor de noroc,
consultanței și managementului;
d) au capitalul social deținut de un acționar sau asociat
persoană juridică cu peste 250 de angajați.
(7) Microîntreprinderile pot opta pentru plata impozitului pe
profit începând cu anul fiscal următor. Opțiunea se exercită până
la data de 31 ianuarie a anului fiscal următor celui pentru care
s-a datorat impozit pe veniturile microîntreprinderilor"
Am o firma de prestari servicii care nu are niciun angajat.Am fost mereu platitori de impozit pe profit iar veniturile totale nu depasesc 100.000 euro. Exista vre-o posibilitate de a trece la impozitul pe venit de 3% daca facem angajare incepand din ianuarie sau....am pierdut trenul anul asta? Multumesc anticipat!
Trebuia ca la 31.12.2010 sa aveti un angajat pentru a putea deveni microintreprindere.