Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... noile reglementari privind indemnizatia de crestere a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

noile reglementari privind indemnizatia de crestere a copilului

As dori sa stiu daca , referitor la noile reglementari privind indemnizatia de crestere a copilului, acestea se aplica si retroactiv, mai concret , daca sotul meu beneficiaza de indemnizatia de crestere a copilului incepand cu data de 01.10.2010 si doreste sa se intoarca in campul muncii va beneficia de prima de 500 ron sau nu? Si este obligatoriu sa se intoarca la acelasi angajator?
Noile reglementari opereaza daca nasterea copilului s-a produs dupa 01.01.2011.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Sotul nu va beneficia de prima de 500 de ron la intoarcerea din concediu pentru ca noile reglementari se aplica numai in cazul copiilor nascuti dupa 01.01.2011, nu si retroactiv. Daca sotul doreste sa se intoarca la lucru, dar la alt angajator, trebuie sa faca cerere de revenire la vechiul loc de munca si, in prima zi de munca poate sa isi dea demisia ( cu respectarea termenului de preaviz), sau daca angajatorul este de acord, pot inceta raportul de munca la zi, prin acordul partilor. Dupa aceea, se poate angaja in alta parte.