avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune neplata act executat prin judecator ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune neplata act executat prin judecator judecatoresc

Buna ziua.


o intrebare rapida as avea, cu multumiri in avans:

Un angajat semneaza angajament de plata prin care se obliga sa plateasca angajatorului dauna in termen de X zile.Trece termenul, angajatul nu plateste, se pune in executare actul, dar nu se gaseste nimic de executat.

Ce poate pati in acest caz angajatul, practic? Dat in judecata pentru recuperarea prejudiciului?

Ma intereseaza punctual.


Va multumesc inca o data pentru rabdare.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:42, 11 Ianuarie 2011
1. Ca sa poata fi executat direct fara alte formalitati - judecatoresti - angajamentul de plata trebuie dat la notar - act autentic - titlu executoriu.
2. Daca nu sunt bunuri de executat.... ei bine, practica arata ca acestia se numesc debitori insolvabili si nu prea puteti sa mai faceti nimic... Decat sa instituiti poprire pe conturi/salariu pana la acoperirea prejudiciului, dar asta numai in baza unui titlu executoriu irevocabil de sanctionare. - contract de imprumut, sentinta judecatoreasca, etc....
cum adica se pune in executare actul? angajamentul de plata nu este titlu executoriu iar conf CM orice dauna se recupereaza strict in baza unei decizii judecatoresti.

in consecinta, in lipsa unui proces finalizat cu sentinta definitiva si executorie nu aveti cum incepe executarea silita.

daca in urma verificarilor facute de catre executorul judecatoresc nu se identifica bunuri / venituri ale debitorului executarea raminein nelucrare, singurul lucru de care trebuie sa aveti grija este sa nu se implineasca termenul de perimare / prescriptie.

daca situatia continua, atunci puteti sa va luati gindul la recuperarea banilor.
Adevarul este ca fara hotarare judecatoreasca nu vad ce anume puneti in executare silita.
Daca nu are venituri sau bunuri nu aveti cum recupera prejudiciul.
galadriel_galaton a scris:

Buna ziua.


o intrebare rapida as avea, cu multumiri in avans:

Un angajat semneaza angajament de plata prin care se obliga sa plateasca angajatorului dauna in termen de X zile.Trece termenul, angajatul nu plateste, se pune in executare actul, dar nu se gaseste nimic de executat.

Ce poate pati in acest caz angajatul, practic? Dat in judecata pentru recuperarea prejudiciului?

Ma intereseaza punctual.


Va multumesc inca o data pentru rabdare.


Angajamentul de plată nu constituie titlu executoriu şi, drept urmare, în baza lui nu se pot face reţineri salariale lunare pentru acoperirea pagubei.

Singura cale aflată la îndemâna angajatorului păgubit este aceea de a sesiza instanţa de judecată competentă, respectiv tribunalul de la sediul sau domiciliul său.
Buna seara...sunt foarte nelamurita...stiu ca angajamentul de plata constituie titlu executoriu...si asta o stiu foarte bine. Oricum, intrebarea mea era ce se intampla in situatia in care se pune in executare un titlu executoriu si nu este nimic de executat.


Ar mai fi ceva de facut in aceasta situatie?

Alte discuții în legătură

Poprire pe salar robertaarmena robertaarmena Salut!Am o intrebare : un executor bancar imi poate pune poprire pe salar fara a avea o hotatrare sau sentinta judecatoareasca in acest sens? (vezi toată discuția)
Dosar executare - se reia la fiecare 12 luni? ionpauce ionpauce Salut! Am o intrebare si sper ca ma puteti ajuta! Am demarat executarea silita a unui individ care mi-a cauzat daune, in urma condamnarii definitive a ... (vezi toată discuția)
Prescriptie...sunt sanse? Dahrma Dahrma S-a primit imprumut o suma de bani pentru care s-a ipotecat un apartament in favoarea celui care a imprumutat banii (contract de garantie imobiliara cu titlu ... (vezi toată discuția)