Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

sunt nascut in 1961 lucrez din anul 1980 ca turnator formator turnatorie fonta pana in anul 2008 pana anin anul 2001 gr 1 de munca din 2001 pana in 2008 grupa speciala in prezentconditii normale la ce vrasta pot beneficia iesirea la pensie multumesc
pescarusu2, utilizator
Daca ati lucrat in acelasi loc de munca,ati desfasurat aceiasi activitate,in aceiasi unitate,inainte si dupa 01/04/2001,inseamna ca grupa I-a de munca este asimilata la conditii speciale.In acest caz reducerea varstei standard de pensionare este de 13 ani din 65.Deci limita de varsta la 52 ani.