avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

Buna ziua, sunt economist la o firma platitoare de tva.Conform noilor modificari din codul fiscal se indeplinesc conditiile pentru a trece firma la neplatitori de TVA.Firma are un stoc de marfa de 80000 ron, o masina pe care o achizitioneaza in leasig. Va rog frumos sa-mi spuneti cum trebuie sa fac ajustarea de TVA in aceasta situatie.
Va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 11 Ianuarie 2011
almajan, utilizator
Cel mai recent răspuns: almajan , utilizator 14:34, 13 Ianuarie 2011
TVA NEEXIGIBIL SE TRANSFORMA IN ''DE PLATA''
tva neexigibila nu se transforma in tva de plata, taxa efectiv dedusa trebuie ajustata, nu taxa + adaos comercial

am sa incerc un exemplu teoretic, poate un contabil sa ne ajute sau ne corecteze.

Pret achizitie mf furnizor = 500 lei
Tva deductibila = 500 x 24% = 120 lei
Adaos comercial = 500 x 30% = 150 lei
Tva neexigibila = 650 x 24% = 156 lei

operatiuni ce trebuiesc facute dupa trecerea la neplatitor:
In negru 371 = 401 +120 lei
In rosu 4426 = 401 -120 lei
In rosu 371 (-120 lei) = % in rosu 4428 (-156 lei), in negru 378 (+36 lei)

deci tva ce trebuie ajustata este 120 lei, adica tva dedusa, iar cu diferenta de 36 de lei, pana la 156 lei(tva neexigibila) se mareste adaosul comercial (150 x 24%=36lei)
cel putin eu asa vad problema.

la momentul trecerii la regimul special de taxare pentru masina pentru care exista contract de leasing in derulare, nu veti avea obligatia de ajustare pentru TVA aferenta avansului si ratelor deja platite.
veti avea obligatia de ajustare in situatia in care la sfarsitul perioadei de leasing se exercita optiunea de cumparare a bunului si ajustarea valorii fiscale a mijlocului fix.


multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajustare tva NEG_DORI NEG_DORI va rog vreau sa stiu si eu care sunt inreg contabile la ajustare tva stoc de marfa comert cu amanuntul trecere de la platitor de tva la neplatitor .imi ... (vezi toată discuția)
Tva stoc marfa claudiaP claudiaP Buna seara, Am doua situatii si nu stiu cum ar trebui procedat. 1.O societate neplatitoare de tva a depasit pragul de 119000 si astfel din 01.02.2012 va ... (vezi toată discuția)
Inregistrari contabile stoc marfa din platitor tva la neplatitor tva dohanicamihaela dohanicamihaela :help:am o firma care de la 1 februarie a devenit neplatitoare de tva si am un stoc de marfa ,,comert cu amanuntul,, eu ce inregistrari trebuie sa fac sa mi ... (vezi toată discuția)