Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... calcul dobanda conform OUG 50/2010 modif. prin legea ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

calcul dobanda conform OUG 50/2010 modif. prin legea 288/2010

dobanda de referinta variabila....in urma modificarii oug 50, toate au ramas ca bancile, inteleg!!!
in noua oug 50 nu se spune nimic despre transformarea dobanzii de referinta variabila intr-o noua dobanda alcatuita din euribor si o marja fixa.........
C.Marian, utilizator
Ordonanţă de urgenţă nr. 50/2010 (Versiune consolidata in 02/01/2011) se aplica doar pentru contractele noi nu si pentru cele vechi.

Art. 37. - În contractele de credit cu dobândă variabilă se vor aplica următoarele reguli:
a) dobânda va fi compusă dintr-un indice de referinţă EURIBOR/ROBOR/LIBOR la o anumită perioadă sau din rata dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României, în funcţie de valuta creditului, la care creditorul adaugă o anumită marjă fixă pe toată perioada derulării contractului;

In fapt pentru contractele noi dobanda va fi compusa din indice +marja.
ContSters158230, utilizator
ok...corect...ma interesa cat de corecta este formula bcr-ului de a transforma 10.5%dobanda(dobanda de referinta afisata la sediile bcr + 1.5) de dinainte de oug50 in formula actuala....se stipuleaza undeva modul de transformare a dobanzii?
art.37 se aplica doar creditelor noi??? sau si celor vechi??? daca "da" ar trebui sa revin la vechea dobanda de referinta a bcr....daca "nu" unde-i formula de transformare???
Se plica doar creditelor noi...
Dvs. respectati conditiile stabilite in contract iar daca le incalca ( formulati reclamatie la ANPC )
C.Marian a scris:

ok...corect...ma interesa cat de corecta este formula .......-ului de a transforma 10.5%dobanda(dobanda de referinta afisata la sediile bcr + 1.5) de dinainte de oug50 in formula actuala....se stipuleaza undeva modul de transformare a dobanzii?
art.37 se aplica doar creditelor noi??? sau si celor vechi??? daca "da" ar trebui sa revin la vechea dobanda de referinta a .....daca "nu" unde-i formula de transformare???

Stergeti, va rog, denumirea societatii implicate in discutie, din mesajul dvs.
Va invit sa cititi Regulamentul, pentru a putea evita in viitor, genul acesta de incidente.
www.avocatnet.ro/content/tag...
Iuliana Cermak, Avocat
maximavocat a scris:

Ordonanţă de urgenţă nr. 50/2010 (Versiune consolidata in 02/01/2011) se aplica doar pentru contractele noi nu si pentru cele vechi.

Art. 37. - În contractele de credit cu dobândă variabilă se vor aplica următoarele reguli:
a) dobânda va fi compusă dintr-un indice de referinţă EURIBOR/ROBOR/LIBOR la o anumită perioadă sau din rata dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României, în funcţie de valuta creditului, la care creditorul adaugă o anumită marjă fixă pe toată perioada derulării contractului;

In fapt pentru contractele noi dobanda va fi compusa din indice +marja.

Buna ziua,

Imi puteti spune, va rog, in ce articol din OUG 50 devenita lege este specificat faptul ca se aplica doar contractelor noi, nu si celor aflate in curs de derulare?

Multumesc frumos