Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... angajare pensionar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

angajare pensionar

Inainte de pensionare am lucrat la cateva proiecte de cercetare, care sunt inca in derulare. Ce posibilitate legala ar fi pentru a continua lucrul la aceste proiecte, acum cand sunt pensionar(pentru limita de varsta)?
Legea 329/2010
CAPITOLUL IVMăsuri privind regimul cumulului pensiilor cu veniturile salariale, în scopul reducerii cheltuielilor bugetareArt. 17. - (1) Beneficiarii dreptului la pensie aparţinând atâtsistemului public de pensii, cât şi sistemelor neintegratesistemului public care realizează venituri salariale sau, dupăcaz, asimilate salariilor, potrivit legii, realizate din exercitareaunei activităţi pe bază de contract individual de muncă, raport deserviciu sau în baza actului de numire, potrivit legii, în cadrulautorităţilor şi instituţiilor publice centrale şi locale, indiferent demodul de finanţare şi subordonare, precum şi în cadrul regiilorautonome, societăţilor naţionale, companiilor naţionale şisocietăţilor comerciale la care capitalul social este deţinutintegral sau majoritar de stat ori de o unitate administrativ-teritorială, pot cumula pensia netă cu veniturile astfel realizate,dacă nivelul acesteia nu depăşeşte nivelul salariului mediu brutpe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilorsociale de stat şi aprobat prin legea bugetului asigurărilor socialede stat
Pensia neta nu trebuie sa depaseasca 2022 lei(salariul mediu brut pe economie prognozat pentru 2011.