Forum Discuţii juridice Executare silită Lamurire executare silita bunuri mobile
Discuție deschisă în Executare silită

Lamurire executare silita bunuri mobile

Am vazut foarte multe topicuri in legatura cu acest subiect, insa in niciunul nu exista un raspuns clar/sigur, ci n raspunsuri care se bat cap in cap. Vreau ca in acest topic sa se lamureasca aceasta problema, daca se poate... :)

Sa presupunem ca exista persoanele X, Y si Z.
Persoana X a contractat un credit de nevoi personale la o anumita banca, iar aceasta, din diverse motive, nu mai poate sa-l achite. Prin urmare banca decide sa execute bunurile MOBILE ale persoanei X.

Acum intervine partea interesanta: la domiciliul persoanei X locuiesc si alte persoane, Y si Z (care pot sa fie: sotie, fiu, fiica, frate, mama, tata s.a.m.d). Sa zicem ca fiecare din aceaste persoane are anumite bunuri personale (ex: pc, tv, laptop...).

Cum actioneaza executorul in aceasta situatie?

De unde stie care dintre acele bunuri ii apartin persoanei X in cazul in care nu exista niste chitante de la cumparare care demonstreaza acest lucru?

Unii spun ca bunurile care se gasesc la domiciliul debitorului sunt considerate automat bunurile sale. Da, ar fi oarecum logic in cazul in care acesta ar locui singur. Dar daca in acel imobil mai locuiesc sotia si fiul ?

Pot fi executate bunurile sotiei daca aceasta nu a garantat cu absolut nimic atunci cand sotul a facut creditul (nu figureaza in contract) ?
Ex: Sotia a cumparat un frigider si are chitanta. Acel frigider poate fi "executat" ( haios :)) ) ?

Pot fi executate bunurile fiului ? Daca da, in ce situatie ? Daca nu are chitante care dovedesc ca sunt ale lui ?

Concret, ce bunuri MOBILE pot fi executate ?
* excludem conturile bancare, carduri etc

TV, frigider, aragaz, pc, carti, telefon mobil, scaun, fier de calcat ?

Iata ce am gasit:

"2) In cazul debitorului persoana fizica nu pot fi supuse executarii silite, fiind necesare vietii si muncii debitorului, precum si familiei sale:

a) bunurile mobile de orice fel care servesc la continuarea studiilor si la formarea profesionala, precum si cele strict necesare exercitarii profesiei sau a altei ocupatii cu caracter permanent, inclusiv cele necesare desfasurarii activitatii agricole, cum sunt uneltele, semintele, ingrasamintele, furajele si animalele de productie si de lucru;"

Aici se pot incadra: PC-ul si cartile .

"b) bunurile strict necesare uzului personal sau casnic al debitorului si familiei sale, precum si obiectele de cult religios, daca nu sunt mai multe de acelasi fel;"

Daca e sa se aplice atunci nu au dreptul sa execute frigiderul, pc-ul, mobila, aragazul, hainele pentru ca sunt niste bunuri necesare uzului personal/casnic.
Daca n-ai pat, unde dormi?
Daca n-ai aragaz, unde faci mancare?
Daca n-ai haine, cu ce te imbraci?
...........................................................

Daca nu am dreptate, atunci care sunt bunurile de uz casnic/personal care NU se pot executa ?

Vreau exemple concrete.

Pun aceste intrebari fiindca nu am auzit niciun caz (in presa, media, internet, de la cunostinte etc) in care unei persoane i-au fost executate tv-ul, pc-ul, frigiderul, patul, dulapul, hainele...

Daca sunt conturi bancare, carduri, bijuterii de valoare, obiecte de arta, electronice foarte scumpe (ex: plasma de 10 000 lei) e posibil, dar imi este extrem de greu sa cred ca pot sa execute un amarat de TV, un amarat de PC sau mobila veche de la bunica. Mai mult ar costa transportul, depozitarea acestora + ca nu ar avea ce sa faca banca cu ele.

Ii multumesc anticipat persoanei care va raspunde la toate aceste intrebari si va lamuri, macar intr-o anumita masura, aceste situatii care pot aparea (din pacate) pe viitor.

O seara placuta va doresc ! :)

UnSimpluUtilizator, utilizator
Daca X a contractat un credit si locuieste, se gospodareste , impreuna cu alti membri ai familiei, se presupune ca au beneficiat cu totii de suma repectiva.
Nu poate fi pus in executare bunul a carui proprieate este dovedita cu acte ca fiind a unuia sau altuia dintre cei cu care locuieste debitorul.
In rest, se poate institui sechestru asigurator sau executa de catre creditor , orice bun pana la indestularea sumei datorate.
ContSters122901, utilizator
Ok, bun, deci sa inteleg ca acest raspuns este 100% corect si ca se poate executa absolut orice bun din imobil (indiferent daca acolo locuiesc 100 de persoane), inclusiv bunurile celoralte persoane, daca nu au acte care sa dovedeasca faptul ca sunt ale lor.

Multumesc pentru raspuns !

Sa vedem cine se incumeta sa raspunda la celelalte intrebari. :)

lndines a scris:

Daca X a contractat un credit si locuieste, se gospodareste , impreuna cu alti membri ai familiei, se presupune ca au beneficiat cu totii de suma repectiva. .

Stai ca am sarit peste chestia asta.
Ce treaba are asta?

Daca tu ai 20/21/22 de ani si stai in casa cu parintii tai (pentru ca esti student, n-ai zeci de mii de euro sa-ti cumperi casa, inca n-ai un salariu de 3000 lei ca sa te muti cu chirie etc) de ce trebuie sa suferi tu pentru creditele pe care le iau parintii/unul din parinti?
Unde "scrie" ca daca o persoana ia un credit de nevoi personale, atunci acei bani intra automat in buzunarele tututor membrilor familiei ?

Daca tu muncesti din greu si iti cumperi din banii tai un lcd, un pc, o imprimanta sau mai stiu eu ce lucruri electronice, ti se pare normal (si mai ales legal) ca apoi sa te trezesti cu ele luate fara niciun motiv? Tinand cont ca tu esti o persoana care nu are absolut, dar absolut nicio legatura cu creditul contractat de debitor (in cazul in care acesta iti este parinte). :)
UnSimpluUtilizator, utilizator
UnSimpluUtilizator a scris:

lndines a scris:

Daca X a contractat un credit si locuieste, se gospodareste , impreuna cu alti membri ai familiei, se presupune ca au beneficiat cu totii de suma repectiva. .

Stai ca am sarit peste chestia asta.
Ce treaba are asta?

Daca tu ai 20/21/22 de ani si stai in casa cu parintii tai (pentru ca esti student, n-ai zeci de mii de euro sa-ti cumperi casa, inca n-ai un salariu de 3000 lei ca sa te muti cu chirie etc) de ce trebuie sa suferi tu pentru creditele pe care le iau parintii/unul din parinti?
Unde "scrie" ca daca o persoana ia un credit de nevoi personale, atunci acei bani intra automat in buzunarele tututor membrilor familiei ?

Daca tu muncesti din greu si iti cumperi din banii tai un lcd, un pc, o imprimanta sau mai stiu eu ce lucruri electronice, ti se pare normal (si mai ales legal) ca apoi sa te trezesti cu ele luate fara niciun motiv? Tinand cont ca tu esti o persoana care nu are absolut, dar absolut nicio legatura cu creditul contractat de debitor (in cazul in care acesta iti este parinte). :)

Bunurile DOVEDITE ale fiului nu pot fi executate . Dovada proprietatii se face prin acte ce dovedesc provenienta adica facturi contracte vinzare cumparare.
In schimb bunurile sotului POT fi executate pe principiul enuntat mai sus adica ca ambii soti au beneficiat de suma imprumutata. Ca o similitudine vedeti si cazul in care sotii dobindesc un imobil de exemplu ,in timpul casatoriei si divorteaza. Credeti ca acel imobil nu va fi supus partajului pentru ca nu figureaza ambii soti in contractul de vinzare cumparare? Ei bine va spun ca el va fi supus partajilui la fel ca si frigiderul pe care sotia are factura .
Dupa rationamentul dvs ar insemna ca un sot ar putea face n-spe mii de credite ,nu le-ar plati si nu ar putea fi executat silit pentru ca bunurile sunt pe numele celuilalt sot.
In plus eu tare cred ca la angajarea creditului a semnat si sotia ca este de acord cu acest credit. Fac aceasta afirmatie deoarece cunosc procedura bancii. Eu de exemplu am luat o linie de credit pe FIRMA ,unde doar eu eram actionar si am garantat cu un imobil al meu DOBINDIT INAINTE DE CASATORIE (deci nu facea obiectul unui eventual partaj) . Cu toate acestea la banca am avut nevoie de acordul sotiei ,acord dat IN FATA ofiterului de credit . Acest acord a fost consfintit prin semnatura de sotia mea.

Deci : imi pare rau ca va dezamagesc dar va trebui sa platiti sau ..................de altfel asa mi se pare si corect pe principiul "datoria nu o maninca lupul".
Ok, am inteles. In privinta sotului/sotiei e logic ceea ce spuneti si nu va contrazic (am intrebat doar ca sa fiu 100% sigur). Eu eram interesat mai mult de ceea ce pot pati bunurile copiilor a caror provenienta nu poate fi dovedita prin facturi/ chitante, pentru ca unele persoane spuneau ca executorul urma sa faca un proces verbal iar fiecare persoana din imobil declara care bun e al lui.

In plus eu tare cred ca la angajarea creditului a semnat si sotia ca este de acord cu acest credit. Fac aceasta afirmatie deoarece cunosc procedura bancii.

Nu s-a intamplat asa. Sotia celui care a contractat creditul nu a semnat absolut nimic, nu a dat niciun document (copie de pe buletin, adeverinta etc). Creditul a fost facut in celebra perioada "doar cu buletinul". Nu aveai nevoie de garantie, de girant, de nicio alta semnatura, de absolut nimic. Puteai sa iei mii de euro fara probleme. :)
Bancile era atat de "inteligente" incat isi permiteau sa acorde credite pana la 10 000Euro fara sa ia in calcul niciun risc. Acum sa vina sa execute frigiderul cu tot cu oala cu ciorba din casele oamenilor ca sa-si recupereze banii/sa se judece ani de zile ca sa execute un imobil pentru o datorie de 1000/2000Euro (in cazul in care exista un imobil). :)

Mai ramane de lamurit care sunt bunurile de uz casnic/personal care nu se pot executa. Se pare ca e singura intrebare la care nu stie nimeni raspunsul (poate doar Dumnezeu :D ).
UnSimpluUtilizator, utilizator