avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita credit nevoi personale
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita credit nevoi personale

Buna ziua,

Sunt sigur ca s-a discutat de nenumarate ori acest subiect dar rog un mic ajutor. Eu si sotia mea avem cate un credit de nevoi personale ramas neachitat din cauza problemelor financiare. Aceste credite au fost declarate scadente anticipat chiar daca s-a solicitat o re-esalonare a platilor acum cand ne-am "revenit" un pic pe plan material. In cazul emiterii titlului executoriu:

- pot fi executate bunuri, in special imobile, apartinand parintilor daca domiciliul meu si al sotiei este pe aceeasi adresa (desi nu s-a girat cu acestea)?
- pot fi executate bunuri apartinand societatii comerciale la care noi suntem asociati/administratori?
- exista vreun centralizator sau de unde stie un executor ce bunuri apartin unei persoane fizice?

Va multumim pentru ajutor!
1. Nu pot fi executate decat bunurile ce sunt in proprietate dumneavoastra si a sotiei
2. Societatea comerciala la care sunteti asociati, este o alta persoana ( una juridica) decat persoanele fizice ce detin parti sociale in ea. Bunurile societatii comerciala nu pot fi executate. In schimb, poate fi pusa poprire pe drepturile cuvenite ca dividente persoanelor fizice asociate, pe salariul acestora, sau se pot sechestra partile sociale pe care acestea le detin in societate.
3. Orice prsoana fizica este oligata sa isi declare bunurile importante ( imobile, bunuri auto) la administratia financiara de domiciliu/sediul imobilului. De acolo afla executorul de aceste bunuri.
@Brom

Multumesc pentru promtitudine.
Nu este cazul de bunuri mobile sau imobile aflate in proprietatea noastra ci numai maruntisuri care s-au adunat peste ani (calculatoare, TV, etc).
A nu se intelege ca dorim sustragerea de la plata datoriilor dar nu avem posibilitatea platii integrale a creditelor. Banuiesc ca executorul "taie si spanzura" fara a se putea negocia o esalonare a platilor, ce alta varianta exista?
Executorul face ceea ce ii cere creditorul. Puteti merge la banca si sa solicitati o plata esalonata, multe banci accepta acest lucru, doar ca acum veti avea o dobanda mult mai mare pentru ca prin declararea scadentei anticipate incepe sa curga si dobanda penalizatoare.
Buna ziua,
Fostul sot a luat in 2007 un credit de nevoi personale la care eu sunt codebitor (8000 de euro)- banca nu da fara ca sotia sa nu semneze. Bunurile cumpartate din acesti bani sunt acum numai pe numele lui si reprezinta mai mult de jumatate din suma (4500). Mentionez ca nu am avut drept de ridicare a nici unei sume de pe acest cont . O alta suma (1600) a fost folosita pt mobila de bucatarie si dormitor.La sf anului 2008 am divortat si acum imi cere sa platesc ratele la banca deoarece plateste contributie de intretinere ( cea la zi+ parte restanta de 6 luni ). Aceasta contributie de intretinere la ora aceasta reprezinta 33% din venitul net.
In aceste conditii, o executare a imobilului este posibila? In contract nu este specificata girarea cu un imobil , ci numai bunurile mobile.
Poate Banca sa faca executie directa pe imobil ?
Daca se ajunge la executare , asiguratorul se indreapta si asupra mea?
Eu ca si codebitor in ce fel pot fi obligata sa platesc?
E obligata banca sa elimine toate modalitatile de recuperare fata de el si apoi sa se rasfinga asupra mea?

Multumesc
Ella_P a scris:

Buna ziua,
Fostul sot a luat in 2007 un credit de nevoi personale la care eu sunt codebitor (8000 de euro)- banca nu da fara ca sotia sa nu semneze. Bunurile cumpartate din acesti bani sunt acum numai pe numele lui si reprezinta mai mult de jumatate din suma (4500). Mentionez ca nu am avut drept de ridicare a nici unei sume de pe acest cont . O alta suma (1600) a fost folosita pt mobila de bucatarie si dormitor.La sf anului 2008 am divortat si acum imi cere sa platesc ratele la banca deoarece plateste contributie de intretinere ( cea la zi+ parte restanta de 6 luni ). Aceasta contributie de intretinere la ora aceasta reprezinta 33% din venitul net.
In aceste conditii, o executare a imobilului este posibila? In contract nu este specificata girarea cu un imobil , ci numai bunurile mobile.
Poate Banca sa faca executie directa pe imobil ?
Daca se ajunge la executare , asiguratorul se indreapta si asupra mea?
Eu ca si codebitor in ce fel pot fi obligata sa platesc?
E obligata banca sa elimine toate modalitatile de recuperare fata de el si apoi sa se rasfinga asupra mea?

Multumesc


Din pacate, da, banca va poate executa silit imobilul. Dumneavoastra datorati bancii acei bani. Aveti dreptul la acele bunuri cumparate din credit, sunt bunuri comune. Daca platiti creditul va puteti indrepta impotriva sotului pentru jumatate din suma din credit platita de dumneavoastra. Banca poate executa in orice ordine doreste. Puteti insa sa faceti o contestatie la executare, daca vi se executa imobilul si sa invocati beneficiul discutiunii si diviziunii, cerand sa se execute mai intai bunurile mobile cumparate din credit si alte bunuri mobile, si mai apoi, daca banca nu isi indestuleaza creanta sa se execute imobilul. succes!

Alte discuții în legătură

Executare silita ioasaf ioasaf Care sunt bunurile mobile si imobile care nu pot fi executate silit? Dar va rog in mod concret. frigider,televizor etc. Daca am o singura locuinta poate fi ... (vezi toată discuția)
Curiozitate UnSimpluUtilizator UnSimpluUtilizator Buna ziua. Astazi, unul dintre parinti a fost sunat de o \"parasuta\" de la un IFN (a vorbit ca la usa corpului, ma intreb cine angajeaza asemenea maimute ... (vezi toată discuția)
Codebitor contract credit iuliap01 iuliap01 Buna ziua, In 2008 am semnat ca si codebitor la un contract de credit ioptecar de la [editat] Imprumutatul ar fi trebuit sa fie viitorul meu sot ... (vezi toată discuția)