avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general deducere cheltuieli cu bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

deducere cheltuieli cu bon fiscal

Sunt PFA si am cumparat articole de birou cu bon fiscal stampilat, pe care e trecut fiecare articol in parte. Este aceasta cheltuiala deductibila ?
Cel mai recent răspuns: andrei44 , utilizator 23:01, 21 Ianuarie 2011
in principiu este deductibila la calculul impozitului, daca activitatea pe care o desfasurati presupune si activitate de birou
dar la sc ?
La fel si la SC, daca bonul este intr-un decont sau insotit de NIR
laur67 a scris:

in principiu este deductibila la calculul impozitului, daca activitatea pe care o desfasurati presupune si activitate de birou

da, presupune si activitate de birou. Iar cum TVA-ul apare distinct, banuiesc ca si acesta e deductibil (sunt platitor de TVA).
Tva-ul poate fi dedus numai din factura, eu trec tot bonul pe cheltuiala.

Alte discuții în legătură

Bon fiscal+nir ContSters285233 ContSters285233 Buna ziua, daca se face NIR+bon consum la un bon fiscal cu CUI. la combustibil este in regula? sau se face mai bine un decont de cheltuieli? Programul de ... (vezi toată discuția)
Deductibilitate tva si cheltuiala la bonuri fiscale?! mercur_ro mercur_ro HG 831/1997 a fost abrogata prin HG 105/18.02.2009. HG 831/1997 a fost modificat prin ordinul 293/2006 (care modifica OMFP 1714/2005)... Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Bon de carburanti NNorbert NNorbert Buna ziua Pana acum bonurile de combustibil(cu valori cuprinse intre 100-300 lei) le-am inregistrat in contabilitate deducand 50% si 50% din valoarea de ... (vezi toată discuția)