Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general deducere cheltuieli cu bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

deducere cheltuieli cu bon fiscal

Sunt PFA si am cumparat articole de birou cu bon fiscal stampilat, pe care e trecut fiecare articol in parte. Este aceasta cheltuiala deductibila ?
in principiu este deductibila la calculul impozitului, daca activitatea pe care o desfasurati presupune si activitate de birou
dar la sc ?
La fel si la SC, daca bonul este intr-un decont sau insotit de NIR
laur67 a scris:

in principiu este deductibila la calculul impozitului, daca activitatea pe care o desfasurati presupune si activitate de birou

da, presupune si activitate de birou. Iar cum TVA-ul apare distinct, banuiesc ca si acesta e deductibil (sunt platitor de TVA).
Tva-ul poate fi dedus numai din factura, eu trec tot bonul pe cheltuiala.