Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general indemnizatia pntru cele 126 de zile de concediu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

indemnizatia pntru cele 126 de zile de concediu prenatal

Buna seara !!!M-ar interesa sa stiu si eu cum se calc indemnizatia pentru cele 126 de zile de concediu prenatal si lauzie !!!!
Buna seara.
Media veniturilor pe ultimile 6 luni lucrate inainte de luna cu medical, impartite la media zilelor lucrate efectiv in aceste 6 luni, imultit cu 85%
Asa aflati pentru o zi si inmultiti cu numarul zilelor de medical
Se retine doar contributia la pensii 670 lei *10.5%
ce inseamna venit brut (nu radeti de mine)...la mine pe fluturasi scrie salariu brut din contract si total venituri brute pe care din ele le iau in calcul!!!!
Suma de la "total venituri brute" cred ca este mai mare decat cea a salariului brut din contract .In consecinta luati in calcul "total venituri brute".
eu am luat in calcul ...numai ca ei nu au luat ...acum pe data de 14 mi-a intrat jumatate din salariul net de incadrare ca si cum as fi lucrat in continuare la banca si nu as fi avut nici o ora suplimentara
Ca sa va ajut postati aici exemplul concret sa vadem daca e bine calculat sau nu.