Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general indemnizatia pntru cele 126 de zile de concediu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

indemnizatia pntru cele 126 de zile de concediu prenatal

Buna seara !!!M-ar interesa sa stiu si eu cum se calc indemnizatia pentru cele 126 de zile de concediu prenatal si lauzie !!!!
Veniturile au fost plafonate deoarece depaseati plafonul de 12 sal minime brute pe tara

OUG nr.158/2005 prevede la art.6:
(8) Baza lunara de calcul a contributiei pentru concedii si indemnizatii pentru persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) nu poate fi mai mare decat produsul dintre numarul asiguratilor din luna pentru care se calculeaza contributia si valoarea corespunzatoare a 12 salarii minime brute pe tara.
(9) Baza de calcul a contributiei pentru concedii si indemnizatii pentru persoanele prevazute la art. 1 alin. (2) nu poate depasi plafonul a 12 salarii minime brute pe tara.
DECI NU MAI INTELEG NIMIK.ESTE CORECT SALARIUL PE CARE MI L-A CALCULAT BANCA DE 1168 LEI??SE APLICA SI PENTRU INDEMNIZATIA PENTRU CONCEDIUL PRENATAL??