Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Reorganizare sindicat
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Reorganizare sindicat

Daca o societate este in insolventa, iar lichidatorul a disponibilizat aproape toti salariatii, acestia mai au dreptul la reorganizarea sindicatului? Mentionez ca si liderul de sindicat a fost disponibilizat si oricum nu-si mai poate desfasura activitatea sindicala din motive de sanatate.
Este legal daca din sindicat vor face parte fostii salariati ai debitorului, adica actuali creditori care sunt someri si pensionari? Salariati nu mai sunt decat vreo 4-5 persoane.
Daca organizatia nu mai indeplineste conditia legala de a avea minim 15 membrii, se dizolva.
ContSters42179, utilizator
Vedeti legea 54/2003 a sindicatelor.
ART. 2 (1) Persoanele încadrate în muncă şi funcţionarii publici au dreptul să constituie organizaţii sindicale şi să adere la acestea. Persoanele care exercită potrivit legii o meserie sau o profesiune în mod independent, membrii cooperatori, agricultorii, precum şi persoanele în curs de calificare au dreptul, fără nici o
îngrădire sau autorizare prealabilă, să adere la o organizaţie sindicală.
(2) Pentru constituirea unei organizaţii sindicale este necesar un număr de cel puţin 15 persoane din aceeaşi ramură sau profesiune, chiar dacă îşi desfăşoară activitatea la angajatori diferiţi.
(3) Nici o persoană nu poate fi constrânsă să facă sau să nu facă parte, să se retragă sau nu dintr-o organizaţie
sindicală.
(4) O persoană poate face parte în acelaşi timp numai dintr-o singură organizaţie sindicală

Puteti forma liga creditorilor, sindicat nu mai aveti cum, fiind toti someri, iar in societate sunt mai putin de 15.
am citit intrebarea de cateva ori ca sa ii inteleg rostul.
Am si eu o curiozitate, de ce vreti sa reorganizati sindicatul ????