Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Infiltratii
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Infiltratii

Buna ziua,

Am o problema cu un apartament pe care l-am achiziționat in octombrie 2009, acest apartament este situat la etajul 3 din 4, dar etajul 4 este etaj restrans si deasupra apartamentului meu este o terasa. Problema este ca de cand a venit frigul si ninsoarea am probleme de infiltratie si mucegai, am anuntat constructorul si a venit un reprezentant sa verifice situatia, rapunsul a fost ca situatia se poate remedia doar la primavara si infiltratiile vin de la acoperisul balconului care nu este izolat si nu de la terasa,deoarece acesta a fost izolat. In cazul in care constructorul nu va remedia situația care ar fii pasi de urmat, avand in vedere ca acoperisul balconului face parte din indivize comune si din cate am inteles nu pot face reparatii pe cont propriu? Va rog sa îmi comunicați si cat este garantia pentru infiltrații?
Va multumesc.
Daca ați cumpărat apartamentul de la constructor într-un bloc nou
acestia rapund conform prevederilor contractuale.
Puteti face plangere si la protectia consuamtorului.
Daca nu remediaza situatia puteti sa va adresati instantei de judecata.
Am cumparat apartamentul de la o persoana fizica nu direct de la constructor, apartamentul a fost predat in decembrie 2008, care este garantia pentru infitratii din partea constructorului conform legii?
Multumesc
Puteti actiona in judecata constructorul pentru daunele produse,prin formularea unei actiuni civile in pretentii,conf.art.998-1000 c.civ,daca exista culpa constructorului in neizolarea respectivei suprafete.
Actiunea se timbreaza la valoarea pretentiilor emise si se dovedeste cu probatorii,acte,interogatoriul paratei,mmartori,expertize de evaluare ale pagubelor aduse.
Intrebati administratorul blocului cand a avut loc ultima copertare a terasei si ce garantie a primit. Majoritatea firmelor dau garantie intre 2 - 5 chiar si 10 ani.
Este posibil ca lucrarea sa fie in perioada de garantie.
Inca nu au avut loc reparatii la acoperisul balcoanelor, avand in vedere ca imobilul a fost predat in 2008 Decembrie, reparatii au avut loc doar la terase care au fost facute de constructor, am discutat si cu constructorul care zicea ca o sa remedieze situatia la primavara si de atunci nu imi raspunde la telefon (in tot acest timp eu o sa stau cu peretii umezi), am discutat si cu administratorul si zicea ca o sa discute si el cu constructorul sa remedieze situatia. Problema este ca toate aceste discutii dureaza cam mult la noi si din cate vad constructorul este deja satul de astfel de probleme si nu stiu zau daca o sa remedieze candva situatia si daca o remediaza cumva la vara o face doar de mantuiala si tot o sa am probleme.
As avea rugamintea sa imi comunicati care ar fii pasii de urmat conform legii, mai exista garantie pentru imobil in cazul infiltrattilor?, am citit legea 10/1995 unde nu specifica aceste probleme doar viciile ascunse, intra si infiltratiile la vicii ascunse?
Multumesc