Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii COEFICIENTI SALARIZARE 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

COEFICIENTI SALARIZARE 2011

Buna ziua,
Puteti sa-mi spuneti va rog daca s-au modificat coeficientii de salariazare pt.2011?stiu ca era o propunere in decembrie de micsorare a coeficientilor, Multumesc
Deocamdata, pana la inregistrarea noului CCMN se aplica vechii coeficienti.
Dar, pentru aul 2011 se vor aplica:
Art 40 (2)Strict pentru anul 2011, se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,1.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1;
2. postliceală – 1,15;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,3.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de păregătire este cea de studii superioare – 1,72.
(3) Coeficienţii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
procmarci a scris:

Deocamdata, pana la inregistrarea noului CCMN se aplica vechii coeficienti.
Dar, pentru aul 2011 se vor aplica:
Art 40 (2)Strict pentru anul 2011, se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,1.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1;
2. postliceală – 1,15;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,3.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de păregătire este cea de studii superioare – 1,72.
(3) Coeficienţii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.

Dl.M a mentionat coficientii

aplicati la salariul minim de 700 lei pe anul 2011
ada21adina a scris:

Buna ziua,
Puteti sa-mi spuneti va rog daca s-au modificat coeficientii de salariazare pt.2011?stiu ca era o propunere in decembrie de micsorare a coeficientilor, Multumesc
[/quot

Monday, January 17, 2011 6:06 AM
From:
"Iuliana Popescu" <iulianapopescu@mmuncii.ro>
Add sender to Contacts
To:
"'Leuca Rodica Luminita'" <leuca_luminita@yahoo.com>

Buna ziua,
In acest moment nu exista coeficienti de ierarhizare deoarece acestia erau
stabiliti in CCM Unica la Nivel National. Cum v-am precizat nu exista CCM
Unic la Nivel National.
Cu respect,
Iuliana Popescu

-----Original Message-----
From: Leuca Rodica Luminita [mailto:leuca_luminita@yahoo.com]
Sent: Monday, January 17, 2011 3:46 PM
To: Iuliana Popescu
Subject: Salarizare

Buna ziua!
Urmare a raspunsului dvs, revin cu o intrebare in speranta de a nu deranja
prea mult, va rog sa-mi lamuriti si un ultim aspect: ce coeficienti de
ierarhizare (1,2 sau 1,1 aplicat la salariu stabilit prin HG 1193/2010)
folosim in acest moment pentru a angaja un viitor salariat cu studii medii
Cu deosebita consideratie
Leuca Rodica