avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii COEFICIENTI SALARIZARE 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

COEFICIENTI SALARIZARE 2011

Buna ziua,
Puteti sa-mi spuneti va rog daca s-au modificat coeficientii de salariazare pt.2011?stiu ca era o propunere in decembrie de micsorare a coeficientilor, Multumesc
Cel mai recent răspuns: leuca_luminita , utilizator 22:33, 17 Ianuarie 2011
Deocamdata, pana la inregistrarea noului CCMN se aplica vechii coeficienti.
Dar, pentru aul 2011 se vor aplica:
Art 40 (2)Strict pentru anul 2011, se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,1.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1;
2. postliceală – 1,15;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,3.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de păregătire este cea de studii superioare – 1,72.
(3) Coeficienţii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
procmarci a scris:

Deocamdata, pana la inregistrarea noului CCMN se aplica vechii coeficienti.
Dar, pentru aul 2011 se vor aplica:
Art 40 (2)Strict pentru anul 2011, se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,1.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1;
2. postliceală – 1,15;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,3.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de păregătire este cea de studii superioare – 1,72.
(3) Coeficienţii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.



Dl.M a mentionat coficientii

aplicati la salariul minim de 700 lei pe anul 2011
ada21adina a scris:

Buna ziua,
Puteti sa-mi spuneti va rog daca s-au modificat coeficientii de salariazare pt.2011?stiu ca era o propunere in decembrie de micsorare a coeficientilor, Multumesc
[/quot



Monday, January 17, 2011 6:06 AM
From:
"Iuliana Popescu" <iulianapopescu@mmuncii.ro>
Add sender to Contacts
To:
"'Leuca Rodica Luminita'" <leuca_luminita@yahoo.com>

Buna ziua,
In acest moment nu exista coeficienti de ierarhizare deoarece acestia erau
stabiliti in CCM Unica la Nivel National. Cum v-am precizat nu exista CCM
Unic la Nivel National.
Cu respect,
Iuliana Popescu


-----Original Message-----
From: Leuca Rodica Luminita [mailto:leuca_luminita@yahoo.com]
Sent: Monday, January 17, 2011 3:46 PM
To: Iuliana Popescu
Subject: Salarizare

Buna ziua!
Urmare a raspunsului dvs, revin cu o intrebare in speranta de a nu deranja
prea mult, va rog sa-mi lamuriti si un ultim aspect: ce coeficienti de
ierarhizare (1,2 sau 1,1 aplicat la salariu stabilit prin HG 1193/2010)
folosim in acest moment pentru a angaja un viitor salariat cu studii medii
Cu deosebita consideratie
Leuca Rodica

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul salariul minim pe economie. Anacrsitina Anacrsitina Va rog,ma poate cineva lamuri: va trebui sa modific salariile la mai multe firme,toate private,calculez coeficientii la 600 ron sau la 700 ron? Am salariati ... (vezi toată discuția)
Salarul minim pe economie 2011 pro-acva pro-acva BUNA ZIUA, AS AVEA O RUGAMINTE. IN LEGATURA CU SALARIUL MINIM PE ECONOMIE LA CEI CARE AU SI CEI CARE NU AU STUDII SUPERIOARE SE VA MODIFICA? DACA DA ... (vezi toată discuția)
Salarizare persoanal cu studii superioare NANU Gabriel NANU Gabriel As dori sa stiu care este salariul minim al un economist (studii superioare) incadrat la o banca cooperatista de credit , s-au daca exista o lege care ... (vezi toată discuția)