Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... semnarea contractelor
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

semnarea contractelor

Contractele de orice fel se semneaza pe fiecare pagina? De ce? In cazul in care se ajunge in instanta si una dintre parti a modificat contractul (fara acceptul celeilalte parti), care contract va fi considerat bun?
Pentru a va lipsi de stres dati data certa la avocat sau la notar pe contract. Acestia au obligatia legala de a pastra un exemplar din act, de care va puteti prevala in instanta.
In principiu contractele nu se semneaza pe fiecare pagina. Cerinta legala este semnarea la final. Totusi, pentru a se preintampina exact situatia de care vorbiti, multa lume recurge la semnarea pe fiecare pagina. In acest fel este mult mai usor de probat ca o anumita pagina facea parte din act, dar nu neaparat si continutul ei. De exemplu pentru stersaturi sau adaugiri in text nu va avea nicio valoare.

Daca o parte a modificat textul, atunci va trebui sa probati continutul cu alte probe, sau daca e vprba de o modificare evidenta, sa sustineti ca trebuia semnat de ambele parti langa modificarea respectiva.
~ Conținut șters la cerere ~