Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cat dureaza si cat costa inchiderea(lichidarea) unui ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cat dureaza si cat costa inchiderea(lichidarea) unui s.r.l. cu as. unic???

Sunt admin. si as. unic al unui srl si intentionez sa ma orientez catre o cariera juridica. Pt. a nu fi incompatibil as vrea sa inchid societatea si sa o radiez de la ORC (oricum nu prea merge treaba cu ea).
Intrebare:
-care este cea mai ieftina si mai rapida cale de a scapa de starea de incompatibilitate: lichidarea,cesiunea de parti sociale...?
Vinde-o sau cedeaz-0... sa isi dea altu cu tesla in cap :hammer: :D#-o
tamasmrs, utilizator
Ca avocat poti sa fii asociat, numai pentru calitatea de administrator e incompatibilitate. Daca vrei sa lichidezi societatea o poti face, pe o procedura mai simpla (adica dizolvare si lichidare simultana). Tot te tine 2 etape, tot te costa vreo 800 de lei si trebuie facute destul de multe hartii.
Multumesc frumos!
(mi-am legat o piatra de gat cu s.r.l.-ul asta...#-o)
ContSters43587, utilizator
In cazul in care cedez un S.R.L. cu datorii, pot aceste datorii sa imi mai creeze probleme la inscrierea pt. examenul de admitere in Barou? Multumesc mult!
nu