avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Demisie administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Demisie administrator

Suntem patru asociati la un SRL nou infiintat. Pe langa faptul ca sunt si asociat sunt si administrator. De 3 luni de zile, ceielalti asociati refuza sa mai puna bani pentru finantarea companiei. Au pus la inceput, la infiintare, dar de atunci nu au mai contribuit cu nimic. Acum o saptamana am primit mail cum ca se retrag ca si actionari si ca sa le dau banii investiti pana acum, in momentul in care compania se va situa mai bine financiar. Ce ar trebui sa fac in caz in care nu vor sa imi vanda actiunile? Ca si administrator pot sa vand sau sa cedez bunuriile companiei (cel putin sa imi recuperez banii pana acum) dupa care sa demisionez? Va sunt recunoscator pentru orice sfat....
~ Conținut șters la cerere ~
d2b a scris:

Suntem patru asociati la un SRL nou infiintat. Pe langa faptul ca sunt si asociat sunt si administrator. De 3 luni de zile, ceielalti asociati refuza sa mai puna bani pentru finantarea companiei. Au pus la inceput, la infiintare, dar de atunci nu au mai contribuit cu nimic. Acum o saptamana am primit mail cum ca se retrag ca si actionari si ca sa le dau banii investiti pana acum, in momentul in care compania se va situa mai bine financiar. Ce ar trebui sa fac in caz in care nu vor sa imi vanda actiunile? Ca si administrator pot sa vand sau sa cedez bunuriile companiei (cel putin sa imi recuperez banii pana acum) dupa care sa demisionez? Va sunt recunoscator pentru orice sfat....

Sunteti administrator unic ?
Vedeti ca e vorba de parti sociale nu de actiuni.
Da, sunt administrator unic. Am facut un document intre mine si intre societate cum ca finantez societatea pe o perioada determinata, si l-am inscris in contabilitate. Normal, daca se vinde patrimoniul firmei, ar trebui intai sa imi restituie mie banii investiti pana la momentul respectiv....sau cel putin asa cred..Este adevarat?
d2b a scris:
Acum o saptamana am primit mail cum ca se retrag ca si actionari si ca sa le dau banii investiti pana acum, in momentul in care compania se va situa mai bine financiar.

Transmiteti-le salutari, retragerea asociatilor nu se face pur si simplu! Vedeti ce scrie in actul constitutiv, ca legea e destul de clara:

Art. 226 - (1) Asociatul în societatea în nume colectiv, în comandită simplă sau în societatea cu răspundere limitată se poate retrage din societate:

a) în cazurile prevăzute în actul constitutiv;

b) cu acordul tuturor celorlalţi asociaţi;

c) în lipsa unor prevederi în actul constitutiv sau când nu se realizează acordul unanim asociatul se poate retrage pentru motive temeinice, în baza unei hotărâri a tribunalului, supusă numai recursului, în termen de 15 zile de la comunicare.

(2) În situaţia prevăzută la alin. (1) lit. c), instanţa judecătorească va dispune, prin aceeaşi hotărâre, şi cu privire la structura participării la capitalul social a celorlalţi asociaţi.

(3) Drepturile asociatului retras, cuvenite pentru părţile sale sociale, se stabilesc prin acordul asociaţilor ori de un expert desemnat de aceştia sau, în caz de neînţelegere, de tribunal.
Da,este adevarat.Se restituie sumele care apar ca si creditare firma.
Vedeti exact ce scrie in actul constitutiv al firmei si apoi comunicati asociatilor solutia legala de retragere din firma.

Alte discuții în legătură

Cesionare de parti sociale - dividente vladimir_costea vladimir_costea Sunt asociat (25%) si din motive intemeiate doresc sa ies din asociere.In actul constitutiv exista clauza de preemtiune, care ma obliga inteleg sa vand partile ... (vezi toată discuția)
Asociat cu figuri..... dch dch Buna ziua Sunt administrator si asociat al unei firme, infiintata in urma cu aproape 2 ani. Firma are 4 asociati. cu parti sociale egale. In luna iulie, 2007, ... (vezi toată discuția)
Vinderea unei parti din firma mireateodora mireateodora Buna ziua,va rog sa ma ajutati intr-o problema destul de delicata. Sotul meu este asociat cu un prieten intr-o firma cu actiuni 50-50,deci au drepturi ... (vezi toată discuția)