avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Abonament cumparat
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Abonament cumparat

Buna ziua.
Am si eu o intrebare....
Zilele trecute, am cumparat un abonament vodafone de la un bisnitar (poti vb pana se inchide)
Se poarta in ziua de astazi.

Dar, eu mi-am achizitionat niste produse de pe internet cu SMS-uri, si mi-am incarcat si cealalta cartela de pe contul de abonat.

Acum, daca cineva pierduse abonamentul? Pot fi eu tras la raspundere pentru pagube?

Multumesc!
P.S. Abonamentul s-a inchis dupa 2 zile.
Cel mai recent răspuns: andrei2005 , utilizator 11:53, 22 Ianuarie 2011
Nu am inteles... fiti mai clar, va rog.
Dar sa ganditi nu se mai poarta zilele astea?

Acum e posibil orice, poate telefonul cu cartela respectiva a fost furat sau poate apartinea unui infractor, daca s-a savarsit o fapta penala si numarul respectiv a fost folosit, asteptati-va sa trebuiasca sa dati declaratii, dvs. si persoanele cu care ati vorbit la telefon.
Daca nu e cazul de mai sus, nu aveti nici o responsabilitate, v-ati scos cu 2 zile de convorbiri.
Am cumparat de la un bişniţar un abonament telefonic Vodafone.
Acesta mi l-a vandut specificand ca este al lui si ca pot vorbi dupa el cat vreau, pana se va inchide.

Eu mi-am cumparat niste produse virtuale folosind abonamentul, si mi-am incarcat si cartela pre-pay.

Ma gandesc ca daca s-a inchis, cineva pierduse abonamentul si el l-a gasit si l-a vandut, sau cine stie...
Pot fi eu tras la raspundere pentru pagube?

Acum am inteles... a cumparat abonamentul altuia care era de fapt furat... Evident ca puteti fi tras la raspundere. Si chiar puteti fi acuzat de furt.... #-o
Nu pot sa stiu daca a fost furat.....poate doar o fi pierdut cartela si el a gasit-o!

Alte discuții în legătură

Furat prin reancarcare sms de un fals operator de telefonie valhal valhal am fost pacalit de un fals operator de telefonie mobila, caruia i am reincarcat cu 3 sms uri doua cartele de la aceeasi retea de telefonie. valoarea cu care am ... (vezi toată discuția)
Blocare sim cosmote de catre o persoana necunoscuta Bogdan88 Bogdan88 Buna ziua. Ieri mi-a fost blocata cartela de Cosmote desi eu nu am solicitat acest lucru. Am sunat la relatii cu clienti sa intreb ce se intampla de nu pot ... (vezi toată discuția)
Ajutor - dosar penal AddaAdriana AddaAdriana buna seara. Am si eu o intrebare, de curand mi-sa intamplat ca am aflat faptu ca o persoana care vorbea cu mine la telefon de pe un abonament. ... (vezi toată discuția)