Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul prenatal

Buna ziua
In cazul unui avocat care a platit la CAS , contributiile de sanatate, mai putin 0,85 %, beneficiaza de concediul prenatal platit?cine plateste concediul prenatal, FNUAAS sau CAA?citind pe forum , am inteles ca se poate lua din ambele parti , cumulativ?Sau concediul prenatal se poate plati doar de CAA?La barou nu m-au lamurit deloc.
In cazul in care se poate lua din ambele parti , certificatul medical de concediu se depune in original, insa cum se poate depune originalul in doua parti la barou si la CAS??
In principiu poate beneficia din ambele parti, pentru ca sunt bugete diferite cu contributii diferite. CAA plateste daca ai contribuit acolo, statul plateste daca ai contribuit cei 0,85% macar o luna.