Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data pensionarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data pensionarii

nascut la 09081963,lucrez din1982,septembrie ,15,in grupa1pana la01.04.2001,apoi conditii deosebite pana in prezent,in armata
viorelus a scris:
nascut la 09081963,lucrez din1982,septembrie ,15,in grupa1pana la01.04.2001,apoi conditii deosebite pana in prezent,in armata

Va rog sa precizati daca sunteti cadru militar, adica daca va regasiti in prevederile art. 6, alin. (1), lit. c) din Legea nr. 263/2010, pe care il puteti citi mai jos:
c) cadrele militare în activitate, soldaţii şi gradaţii voluntari, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare, din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale.
da, sunt cadru militar.
Varsta standard de pensionare prevazuta in anexa 6 a Legii nr. 263/2010 este de 57 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 27 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare in specialitate este de 17 ani si 6 luni.

Intrucat ati realizat atat stagiul complet de cotizare cat si stagiul minim de cotizare in specialitate, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 51 de ani, varsta standard de pensionare de 57 de ani si 6 luni fiind redusa cu 6 ani si 6 luni pentru perioadele lucrate in grupa de munca si in conditii deosebite de munca.