Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit plata impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

plata impozit pe profit

impozitul pe profit declarat aferent trim 3 este de 11909 ron. in declaratia 100 aferenta trim 4 trec tot aceasta suma? sau sunt numai obligata la palta ei pana la 25.01.2009?
Plata impozitului aferent trim II se face pana la data de 25.10
Pentru trim. IV platiti impozitul in conformitate cu prevederile art.34 alin.(6) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, contribuabilii care efectueaza plati trimestriale, platesc pentru ultimul trimestru al anului, o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru trimestrul III al aceluiasi an fiscal, urmând ca plata finala a impozitului pe profit pentru anul fiscal sa se faca pâna la data stabilita ca termen limita pentru depunerea situatiilor financiare ale contribuabilului.
Astfel, potrivit prevederilor mentionate mai sus, in declaratia privind obligatiile de plata la bugetului general consolidat pe luna decembrie (declaratia 100), trebuia sa declarati in contul impozitului pe profit aferent trimestrului IV o suma egala cu impozitul pe profit evidentiat pentru trimestrul III si, implicit, sa platiti aceasta suma pana la data de 25 ianuarie.
2. In conformitate cu prevederile art. 34 alin.(7) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, contribuabilii care au definitivat pâna la data de 15 februarie închiderea exercitiului financiar anterior depun declaratia anuala de impozit pe profit si platesc impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat pâna la data de 15 februarie inclusiv a anului urmator.
Ma scuzati ca ma bag in vorba .Dar daca in trim 3 ai platit 200 lei, si calculul impoz. pe trim lV arata ca ar trebui sa platesti
50 lei, ce te faci? Platesti 200 lei ca in trim3 (in loc de 50 lei) si cu dif. de 150 lei platiti in plus ce faci? Cum se recupereaza?Multumesc anticipat pentru raspuns.
aura.radulescu, utilizator
finalizati pana pe 15 febr.si platiti diferenta de 50.depuneti numei 101 fara a depune 100 la trim IV.