avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită termen executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

termen executare silita

In urma obtinerii deciziei definitive judecatoresti se poate face executare silita. Acea decizie este valabila 3 ani pana la prescriere parca. Dar daca se amana executarea pe timpul valabilitatii deciziei se mai acumuleaza ceva adaos la suma de obtinut?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: andrei_coma , utilizator 17:40, 19 Ianuarie 2011
Suma stabilita prin hotarare judecatoreasca se poate actualiza daca in hotarare este specificat faptul ca pe perioada executarii silite, pana la achitarea in totalitate a debitului, organul de executare silita poate proceda la actualizarea sumei si daca se arata si modul de actualizare.
In caz contrar organul de executare procedeaza la actualizarea sumei in functie de rata inflatiei. ( art. 371 indice 2 pct. 3 Cod procedura civila).

av. Bostina Elena
avocat,lichidator a scris:

Suma stabilita prin hotarare judecatoreasca se poate actualiza daca in hotarare este specificat faptul ca pe perioada executarii silite, pana la achitarea in totalitate a debitului, organul de executare silita poate proceda la actualizarea sumei si daca se arata si modul de actualizare.
In caz contrar organul de executare procedeaza la actualizarea sumei in functie de rata inflatiei. ( art. 371 indice 2 pct. 3 Cod procedura civila).

av. Bostina Elena


Multumesc pt raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare pensie alimentara - executare silita adi_2010 adi_2010 Buna ziua. Am de recuperat o anumita suma privind pensia alimentara. Am dosar de executare silita la un BEJ. Solutia data de instanta este ... (vezi toată discuția)
Actualizarea sumei de plata prin executare sammy44 sammy44 este un sechestru asigurator in favoarea unei societati comerciale , suma datorata provenind din activitate de comert , cecuri neacoperite , executarea este ... (vezi toată discuția)
Executare silita-fara bunuri,fara loc de munca-prescrierea datoriei puncuskaa puncuskaa in 2007 am luat un credit,am platit ratele timp de 1 an,duoa aceea nu am mai platit....azi am primit o instiintare de executare silita..ce pot sa patesc?bunuri ... (vezi toată discuția)