Forum Discuţii juridice Executare silită termen executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

termen executare silita

In urma obtinerii deciziei definitive judecatoresti se poate face executare silita. Acea decizie este valabila 3 ani pana la prescriere parca. Dar daca se amana executarea pe timpul valabilitatii deciziei se mai acumuleaza ceva adaos la suma de obtinut?
Multumesc anticipat.
Suma stabilita prin hotarare judecatoreasca se poate actualiza daca in hotarare este specificat faptul ca pe perioada executarii silite, pana la achitarea in totalitate a debitului, organul de executare silita poate proceda la actualizarea sumei si daca se arata si modul de actualizare.
In caz contrar organul de executare procedeaza la actualizarea sumei in functie de rata inflatiei. ( art. 371 indice 2 pct. 3 Cod procedura civila).

av. Bostina Elena
avocat,lichidator a scris:

Suma stabilita prin hotarare judecatoreasca se poate actualiza daca in hotarare este specificat faptul ca pe perioada executarii silite, pana la achitarea in totalitate a debitului, organul de executare silita poate proceda la actualizarea sumei si daca se arata si modul de actualizare.
In caz contrar organul de executare procedeaza la actualizarea sumei in functie de rata inflatiei. ( art. 371 indice 2 pct. 3 Cod procedura civila).

av. Bostina Elena

Multumesc pt raspuns.