Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita-fara bunuri,fara loc de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita-fara bunuri,fara loc de munca-prescrierea datoriei

in 2007 am luat un credit,am platit ratele timp de 1 an,duoa aceea nu am mai platit....azi am primit o instiintare de executare silita..ce pot sa patesc?bunuri pe numele meu nu am,loc de munca nu am si din pacate nici bani nu am ca sa platesc...
care e termenul de prescriere in astfel de cazuri? ma gandeam ca deja e prescrisa....scriau ca in tremen de 5 zile pot sa contastez...are rost? macar sa aman un pic executare?
Puteti contesta executarea daca aveti cum s-o motivati. In cazul dvs. insa, neavand bunuri proprii, nici venituri, nici loc de munca, cum ati putea sa achitati datoria in acest moment? Daca se constata ca ati contestat cu rea credinta, v-ati mai "pricopsi" si cu o amenda data de catre instanta de judecata.
exact! abuzul de drept se sanctioneaza:D
am inteles...si intrebarea mea in legatura cu prescriere?
pe cati ani era creditul

fiecare rata se prescrie separat....si asta daca pentru cele presupuse nu a intervenit in cursul prescriptiei o intrerupere sau suspendare

sau daca nu exista motive de repunere in termenul de prescriptie:)
creditul am luat in iulie 2007 pe 5 ani,am platit ratele 1 an