Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... CONTRACT CASCO MODIFICAT???
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

CONTRACT CASCO MODIFICAT???

Buna ziua.In 2007 mi-am achizitionat o masina prin rata bancara timp de 4 ani.Bineinteles ca am fost "obligat" sa-mi fac CASCO pe aceasta perioada.Cand am semnat contractul de CASCO , nu era specificat nici o franciza.Acum dupa 3 ani si 4 luni platiti primesc acasa un plic in care imi comunica faptul ca daca pana in data de 2 februarie2011 nu ma prezint la sediul lor sa-mi modifice contractul cu o franciza de 200 de euro mi se reziliaza contractul.
Intrebarea mea este:Este normal sa faca asa ceva in conditiile in care contractul a fost incheiat pe 4 ani si nu mi se impunea o astfel de franciza?
Va rog sa imi raspundeti cat mai repede pt.ca se apropie ziua de 2 februarie.
Multumesc!
Daca masina este pe numele dvs. si ati ramas doar cu o rata la banca, puteti incheia CASCO la orice asigurator agreeat de banca.
M-am uitat in contract si nu stipuleaza absolut nimic de fransiza , numai ca undeva spune in felul urmator:
"Ca urmare a producerii riscului asigurat si nu mai tarziu de 60 de zile de la definitivarea raporturilor cu privire la dauna, OMNIASIG,are dreptul de a denunta cu un preaviz de 15 zile contractul sau orice contract incheiat."
Cum se interpreteaza asta?
Multumesc pt.raspuns.
Sfatul meu este urmatorul: pe 2 feb cand va expira polita...nu o mai reinoiti la fosta societate.Ei degeaba va emit o noua polita...daca nu o achitati nu e in vigoare. Va recomand sa apelati la serviciile unui broker din zona dumneavoastra pentru a va consilia.
Producerea riscului asigurat=dauna
raporturi=dosarul de dauna.
Asa cum suna, se refera la o dauna totala.