Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozite si taxe
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozite si taxe

Revolutionarii sunt scutiti de la plata impozitului pe salarii?
sunt considerate venituri neinpozabile conform codului fisca:
veniturile reprezentând avantaje în bani şi/sau în natură primite de persoanele cu handicap, veteranii de război, invalizii şi văduvele de război, accidentaţii de război în afara serviciului ordonat, persoanele persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, cele deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, urmaşii eroilor-martiri, răniţilor, luptătorilor pentru victoria Revoluţiei din decembrie 1989, precum şi persoanele persecutate din motive etnice de regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945;

daca va regasiti in aceasta lista atunci da ..... salariile "revolutionarilor" sunt scutite de impozit.