avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA pentru imobile noi construite
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA pentru imobile noi construite

Buna ziua,
As dori sa stiu daca este adevarat faptul ca pentru vanzarea de im obile noi construite va fi perceput TVA.

Mentionez ca vreau sa achizitionez o locuinta ( mai precis o casa) prin programul 'prima casa', de la o persoana fizica, iar azi am aflat ca vanzatorului s-ar putea sa i se perceapa TVA la suma achizitionata prin vanzarea imobilului.

Casa este in curs de construire. La terminarea acesteia se va face contractul de vanzare-cumparare.

Ma puteti ajuta ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: poe.aly , utilizator 11:12, 25 Ianuarie 2011
daca vanzatorul a derulat mai multe tranzactii imobiliare si devine persoana impozabila, va trebui sa plateasca TVA la depasirea pragului de 35.000 euro.
nu este o noutate faptul ca imobilele noi sunt purtatoare de TVA.
va sfatuiesc sa semnati un contract ferm in care sa se precizeze clar pretul final ce cade in sarcina dvs.
Multumesc.
Imi puteti spune la ce va referiti cand spuneti pragul de 35000 de euro, pretul de achizitie?
Si stiti cat se percepe TVA la suma de 60000 de euro?
Va multumesc
pragul de 35.000 euro se refera la veniturile obtinute de vanzator din tranzactii cu imobile noi si/sau terenuri construibile.

60.000 x 24% = 14.400 euro.

daca dvs. v-ati inteles cu el la pretul final de 60.000 euro, atunci va fi :
baza = 48.387 euro
tva = 11.613 euro

este problema vanzatorului daca devine sau nu platitor de tva, din moment ce in contract este trecut pretul final de 60.000 euro.
@jester, pentru locuinte nu se vorbeste de un TVA de 5% pina in valoarea 100.000 €?
Multumesc

Alte discuții în legătură

Tva redus de 5 % pentru imobile adis76 adis76 Daca o persoana fizica achizitioneza o a doua locuinta(imobil) ,poate achita TVA redus de 5% ? Daca DA , in ce conditii ? (vezi toată discuția)
Tva 5% rarymimi rarymimi De la o PF inregistrata platitor TVA poate un ONG sa achizitioneze un imobil cu TVA 5%? (vezi toată discuția)
Tva 5% LDMUNTEANU LDMUNTEANU Buna ziua, doresc sa achizitionez o casa cu teren , 236 mp terenul, 120 mp utili constructia, pret 130000 EUR. Dezvoltatorul imi spune ca pretul include TVA ... (vezi toată discuția)