Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... plata concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

plata concediu de maternitate

Buna ziua. Am si eu o intrebare la care nu am gasit raspuns pana in acest moment. Daca m-ati putea ajuta as fi recunoscatoare. Pana in 31 dec 2010 am fost angajata la un loc de munca pe o perioada determinata de 4 ani. Sunt insarcinata si ar trebui sa nasc in luna mai 2011. As dori sa stiu daca mi se va lua in calcul salariul de la acest loc de munca (incadrandu-se in cele 6 luni de cotizare) la plata concediului de maternitate (prenatal si postnatal). Daca da, care sunt pasii de urmat. Multumesc frumos.
1. Ar fi bine sa cititi OUG 158/2005 si Normele de aplicare ale acesteia.

2. Va redau din OUG 158/2005:
Art. 1.
(1) Persoanele asigurate pentru concedii şi indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate, denumite în continuare asiguraţi, au dreptul, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţã, pe perioada în care au domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României, la concedii medicale şi indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate, dacã:
A. desfãşoarã activitãţi pe bazã de contract individual de muncã sau în baza raportului de serviciu;
B. desfãşoarã activitãţi în funcţii elective sau sunt numite în cadrul autoritãţii executive, legislative ori judecãtoreşti, pe durata mandatului, precum şi membrii cooperatori dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugãreşti, ale cãror drepturi şi obligaţii sunt asimilate, în condiţiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevãzute la lit. A;
C. beneficiazã de drepturi bãneşti lunare ce se suportã din bugetul asigurãrilor pentru şomaj, în condiţiile legii.

(2) De aceleaşi drepturi beneficiazã şi persoanele care nu se aflã în una dintre situaţiile prevãzute la alin. (1), dar sunt:
a) asociaţi, comanditari sau acţionari;
b) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare ori de management;
c) membri ai asociaţiei familiale;
d) autorizate sã desfãşoare activitãţi independente;
e) persoane care încheie un contract de asigurãri sociale pentru concedii şi indemnizaţii pentru maternitate şi concedii şi indemnizaţii pentru îngrijirea copilului bolnav, în condiţiile în care au început stagiul de cotizare pânã la data de 1 ianuarie 2006.

3. Asadar trebuie sa va incadrati in cele de mai sus pentru a putea beneficia de indemnizatia de concediu de maternitate.