Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... taxe de scolarizare platite de angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

taxe de scolarizare platite de angajator

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri legate de urmatoarea situatie: in anul 2009 societatea la care sunt angajata a fost de acord sa achite c/v unui master din cadrul ASE, specializarea audit. La momentul acela, nu s-a semnat nici un act aditional la contractul de munca, insa acum, cand mai am practic un semestru de studiu, am fost anuntata ca dupa achitarea ultimei transe din taxa, se va incheia acest act aditional, prin care sunt obligata sa restitui intreaga suma in caz ca parasesc societatea mai devreme de trei ani de la incheierea contractului. Mie mi se pare normal ca perioada de trei ani sa inceapa o data cu inceperea masterului si nu de la momentul achitarii taxei finale, iar suma restituita sa fie proportionala cu timpul ramas (din cazurile intalnite pe internet asa am inteles ca se procedeaza). Poate ca ma insel, nu am cunostinte despre codul muncii, de aceea rog persoanele avizate sa ma sfatuiasca, asa incat sa nu semnez un act care mi-ar putea aduce greutati...
Va multumesc!
probabil ca in contracul colectiv de munca este precizat ca in cazul in care angajatorul iti finanteaza studiile sa mai ramai inca 3 ani de la finalizarea lor

mie mi se pare foarte logic.... sa iti spun si de ce....
- eu il finantez pe ionescu pentru a se specializa
- precizez ca va mai ramane 3 ani in firma dupa specializare, iar in timpul studiilor de specializare nu are voie sa demisioneze
- specializarea se face dupa ce iei diploma, nu din prima zi de studiu

data viitoare informeaza-te inainte sa semnezi ceva ;)
ContSters161855, utilizator