avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordinul prfectului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordinul prfectului

am cumparat casa cu gradina (20 arii) inainte de 1989 si conform legilor vremiii proprietarul terenului era statul roman mi sa spus de Ordinul Prefectului! vreau sa-mi intabulez terenul
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 17:56, 20 Ianuarie 2011
ar trebui sa faceti actiune in instanta.
De ce sa faca actiune in instanta? Mergeti la primarie si depuneti o cerere pentru emiterea Ordinului prefectului in baza art. 23 din legea 18/1991, alaturi de urmatoarele acte:
- extras registru posesori 1990 pentru pozitia aferenta imobilului in cauza si registru agricol 1986-1990 pentru pozitia aferenta imobilului (de la primarie);
- istoric rol fiscal (tot de la primarie);
- schita cadastrala pentru imobil executata de un expert autorizat
- acte stare civila proprietar;
- declaratii vecini cum ca nu le este afectat dreptul de proprietate, daca suprafata rezultata din masuratori este mai mare decat cea din evidentele primariei;
In baza OP veti putea intabula casa si terenul aferent. Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune in constatare sau uzucapiune? adrian.cocea adrian.cocea Imobil + teren aferent intravilan cumparate de sot-sotie in 1928. De pe urma lor au fost 5 copii. Sotul decedeaza in 1943 si nu este nici un act ca s-ar fi ... (vezi toată discuția)
Constituire proprietate Constantin54 Constantin54 Parintii au cumparat in anul 1962, in baza unei chitante de mana(nelegalizata), un loc de casa de 800mp pe care au si construit. Cum se poate obtine titlul de ... (vezi toată discuția)
Obtinerea proprietatii unui teren prin uzucapiune respinsa iulia bumbu iulia bumbu Am intreprins o actiune in constatare pentru obtinerea dreptului de proprietate asupra unui teren intravilan ,prin uzucapiune si cererea dupa 2 ani de zile cat ... (vezi toată discuția)