Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordinul prfectului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordinul prfectului

am cumparat casa cu gradina (20 arii) inainte de 1989 si conform legilor vremiii proprietarul terenului era statul roman mi sa spus de Ordinul Prefectului! vreau sa-mi intabulez terenul
ar trebui sa faceti actiune in instanta.
De ce sa faca actiune in instanta? Mergeti la primarie si depuneti o cerere pentru emiterea Ordinului prefectului in baza art. 23 din legea 18/1991, alaturi de urmatoarele acte:
- extras registru posesori 1990 pentru pozitia aferenta imobilului in cauza si registru agricol 1986-1990 pentru pozitia aferenta imobilului (de la primarie);
- istoric rol fiscal (tot de la primarie);
- schita cadastrala pentru imobil executata de un expert autorizat
- acte stare civila proprietar;
- declaratii vecini cum ca nu le este afectat dreptul de proprietate, daca suprafata rezultata din masuratori este mai mare decat cea din evidentele primariei;
In baza OP veti putea intabula casa si terenul aferent. Succes!