Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Carte rezidenta renintregire a familiei 5 ani
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Carte rezidenta renintregire a familiei 5 ani

Buna ziua,
M-am casatorit in Iulie 2010, Sotul meu e cetetean NON-UE. I-am facut invitatie sa vina in vizita in Romania in 2007, in 2008 si 2009 am fost eu la el in vizita si in 2010 ne-am casatorit in Romania
A aplicat in Noiembrie 2010 pt carte de rezidenta de reintregire a familiei, am fost supusi la interviu unde le-am adus o gramada de poze…emailuri si alte documente doveditoare ca nu este relatie de complezenta, ne-au pus intrebari usoare si nu foarte multe, dar i-a dat carte de rezidenta doar pe 1 an. De ce nu i-a dat pe 5 ani nu imi pot da seama
--Sotul meu se poate duce la O.R.I ( inainte sa ii expire carte de rezidenta de 1 an ) si sa ceara carte de rezidenta pe 5 ani ?
-- Dupa ce ii expira carte de rezidenta pe 1 an urmatoare carte de rezidenta sigur va fi pe 5 ani, sau exista posibilitatea si fie tot pe 1 an ?
-- Daca eu am un contract de munca in Suedia, sotul meu poate merge la O.R.I. si sa ceara carte de rezidenta pe 5 ani ca el sa ma poata insotii in Suedia ?

Va multumesc !
Pentru a obtine dreptul de sedere permanenta trebuie sa fi avut o sedere continua si legala pe teritoriul Romaniei in ultimii 5 ani. Sederea este considerata continua atunci cand perioada de absenta de pe teritoriul Romaniei este mai mica de 6 luni consecutive si nu depaseşte in total 10 luni.
Sederea este considerata legala daca impotriva lui nu a fost dispusa nici o masura de indepartare de pe teritoriul national.

Documentele necesare eliberarii sau reinnoirii cartii de rezidenta permanenta (ca membru de familie al unui cetatean roman):
- cerere;
- taxe.