Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire datorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire datorii

Tatal meu a contractat un credit cu 3 saptamani inainte de decesul lui.Ca mostenitoare eu sunt obligata sa restitui creditul? Este vorba de un credit de nevoi personale fara garantii.
Astept raspunsul D-voastra.
daca acceptati succesiunea, veti plati si creditul. daca nu are niciun bun, puteti da o declaratie la notar de renuntare la mostenire. mai puteti accepta mostenirea sub beneficiu de inventar, asta inseamna ca raspundeti pt credit numai in limita bunurilor mostenite.
poate avea incheiata o asigurare in caz de deces si atunci plateste asiguratorul. ar trebui anuntat, in caz ca exista, de faptul ca asiguratul a decedat