Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... despre conditii somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

despre conditii somaj

Daca anul trecut, in lunile iulie si august, am fost in somaj, acum mai beneficiez de ajutorul de somaj?
1. Veti beneficia de indemnizatie de somaj daca:
- va inceteaza CIM din motive neimputabile dvs.;
- in ultimele 24 de luni aveti 12 luni cotizate la somaj.

2. Dar tineti cont si de ce spune Legea 76/2002, modificata de la 16.12.2010:
Art.37.1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.

3. Perioada in care ati fost in somaj nu este perioada de cotizare la somaj.
4. Lunile de dinainte de somajul din 2010 au fost luate ca stagiu de cotizare pentru a primi indemnizatie de somaj.
5. Asadar veti putea beneficia de indemnizatie de somaj cand veti avea 12 luni cotizate la somaj, luni care nu au mai fost utilizate pentru acordarea unei alte indemnizatii de somaj.