Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrari contabile schimb valutar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrari contabile schimb valutar

inregistrari contabile casa schimb valutar
doina.escu@gmail.com a scris:

inregistrari contabile casa schimb valutar

Case de schimb valutar

Reglementarile referitoare la modul de organizare si functionare a caselor de schimb valutar au fost cuprinse in Regulamentul B.N.R. nr. 4 din 1 aprilie 2005 privind regimul valutar (M. Of. nr. 297 din 8 aprilie 2005) si in Norma nr. 4 din 1 aprilie 2005 privind efectuarea operatiunilor de schimb valutar (M. Of. nr. 297 din 8 aprilie 2005).

Casele de schimb valutar sunt organizate ca persoane juridice conform Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata si trebuie sa aiba ca obiect principal de activitate schimbul valutar cu numerar si substitute de numerar pentru persoane fizice prin intermediul punctelor de schimb valutar. Activitatile secundare ale unei astfel de societati pot fi numai cele incluse in grupa 67 – Activitati auxiliare intermedierilor financiare din Clasificarea activitatilor din economia nationala – CAEN – actualizata.
Atat la infiintare, cat si pe parcursul desfasurarii activitatii de schimb valutar, disponibilitatile banesti in moneda nationala si/sau valute cotate ale caselor de schimb valutar trebuie sa fie in echivalent de minimum 75.000 EURO la cursurile de schimb ale pietei valutare comunicate de B.N.R. in ziua anterioara datei la care se face evaluarea.

Casele de schimb valutar pot efectua urmatoarele operatiuni de schimb valutar:

•cumparare de valute cotate sub forma de numerar si substitute de numerar (cecuri de calatorie) in schimbul monedei nationale de la persoane fizice;
•vanzare de valute cotate catre persoanele fizice sub forma de numerar si substitute de numerar in schimbul monedei nationale;
•cumparare de valute cotate sub forma de numerar in schimbul monedei nationale de la persoane fizice, prin intermediul aparatelor automate de schimb valutar.

Efectuarea operatiunilor de schimb valutar se poate face printr-un numar nelimitat de puncte de schimb valutar ale unei societati comerciale autorizate in acest sens, numai daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:

•s-a primit autorizatia de functionare emisa de B.N.R.;
• s-a atribuit codul statistic de catre B.N.R. pentru fiecare punct de schimb valutar;
• s-a inscris codul statistic pe stampila punctului de schimb valutar.

Casele de schimb valutar au obligatia sa asigure pentru fiecare punct de schimb valutar urmatoarele dotari:

a) tehnica de calcul (aparat de marcat electronic fiscal sau calculator, dupa caz) si programe care sa asigure:
•emiterea bonurilor fiscale (pentru schimb valutar), respectiv a buletinelor de schimb valutar;
•evidenta operatiunilor;

b) aparat de verificare a autenticitatii bancnotelor.

Listele cursurilor de schimb de vanzare/cumparare pentru valutele cotate si substitute de numerar, stampilate si semnate de conducatorii caselor de schimb valutar trebuie afisate la loc vizibil, pe perioada programului zilnic de lucru, urmand ca la sfarsitul zilei de lucru sa fie anexate la registrul tranzactiilor.

Pentru fiecare tranzactie efectuata, casele de schimb valutar au obligatia sa intocmeasca buletine de schimb valutar sau bonuri fiscale, documente care trebuie sa contina cel putin urmatoarele elemente:

•denumirea si adresa emitentului;
•codul statistic al punctului de schimb valutar;
•data emiterii, seria si numarul buletinului de schimb valutar/bonului fiscal;
•numele, prenumele si tara clientului;
•categoria rezident/nerezident;
•documentul de identitate al clientului: tip, serie, numar;
•suma incasata de la client (valute cotate/moneda nationala);
•cursul de schimb valutar;
•suma platita clientului (valute cotate/moneda nationala);
•semnatura casierului si stampila punctului de schimb valutar.

Buletinele de schimb valutar sunt formulare cu regim special care se intocmesc in doua exemplare, din care:
-un exemplar este inmanat clientului;
-un exemplar este atasat la registrul tranzactiilor.

Operatiunile efectuate trebuie consemnate in registrul zilnic al tranzactiilor, document in care se evidentiaza cumpararile si vanzarile de valute cotate, pe feluri de valute cotate, si sumele in moneda nationala platite/incasate sau transferate.

Daca o casa de schimb valutar/punct de schimb valutar isi inceteaza definitiv activitatea, are urmatoarele obligatii:

-in maximum 10 zile calendaristice de la data incetarii activitatii sa comunice in scris acest fapt catre B.N.R. – Directia reglementare si autorizare;
-sa restituie in original autorizatia de functionare si scrisoarea de atribuire a codului statistic.

Cursurile in lei ale valutelor publicate de Banca Nationala a Romaniei in lista cursurilor pietei valutare vor fi cotate cu 4 zecimale (de exemplu, 1 EURO = n,zzzz RON).

EXEMPLU

La punctul de schimb valutar deschis de catre S.C. ANAVAL S.R.L. se efectueaza in data de 14 iulie 2006 urmatoarele operatii de vanzare/cumparare de valuta catre/ de la populatie la cursurile afisatein moneda nationala:
• cumpararea a 4.000 EURO la un curs valutar de 3,6400 lei/EURO;
•vanzarea a 3.500 EURO la un curs valutar de 3,6900 lei/EURO.

Inregistrarea in contabilitate a operatiunilor de vanzare-cumparare valuta:

1. cumpararea de valuta:

5314 = 5311 14.560 lei (pretul de cumparare)
„Casa in valuta“ „Casa in lei“

2. vanzarea de valuta:

5311 = % 14.760 lei (pretul de vanzare al valutei)
„Casa in lei“

5314 12.915 lei (pretul de cumparare al valutei)
„Casa in valuta“

708 *) 1.845 lei (venit din comision)
„Venituri din activitati diverse“

*)La venituri se inregistreaza numai suma ce reprezinta comisionul casei de schimb la momentul tranzactiei.

ContSters42967, utilizator