Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Candidatura primar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Candidatura primar

Buna seara.
Se mai poate candida pentru functia de primar dupa ce s-a primit condamnare definitiva de un an cu suspendare??? #-o
Interzicerea dreptului de a a fi ales cf. art 64 CP se dispune de drept la condamnare. In privinta, suspendarii art. 71 alin (5) CP precizeaza

art. 71
Pe durata suspendarii conditionate a executarii pedepsei inchisorii sau a suspendarii sub supraveghere a executarii pedepsei inchisorii, se suspenda si executarea pedepselor accesorii.

Prin urmare, raspund afirmativ, poate candida.