Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pedeapsa delapidare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pedeapsa delapidare

buna ziua,

indraznesc sa va adresez si eu cateva intrebari:
- am luat de la banca la care lucrez suma de 27500 eur, facandu-mi un overdraft neautorizat pe cont. din acesta suma am pus inapoi in decurs de o luna suma de 3500 EUR. Nu am de unde sa pun ceilalti bani, decat in timp.
- in urma comisiei disciplinarea am fost concediata. am fost chemata la servici sa imi fac lichidarea si sa iau decizia de concediere.
- firma nu a exclus posibilitatea unei intelegeri, si eu ar trebui sa dau un mail prin care sa spun cum vad eu acea intelegere.
Ingrijorarea mea e: - cum ar trebui sa fie intelegerea, exista vreun termen maxim la care as putea aplela? imi dau seama ca ar trebui cat mai repede, insa monentan nu mi-am gasit alt loc de munca si nu am un venit pe care sa ma pot baza.
- sa pp ca as spune ca dau 500 eur pe luna. Ce ar trebui trecut in intelegere in cazul in care nu reusesc intr-o luna sa pun banii?
- iar legat de plangerea penala, care din cate stiu, nu a fost facuta. Firma are vreun termen limita pana la care ar putea sa o depuna?
Si cel mai important daca poate sa imi spuna cineva care e cel mai rau scenariu pentru mine.
Va multumesc!

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

1. Plangerea penala se poate formula in termen de 2 luni de la data de cand s-a cunoscut faptuitorul.

2. Acordul părţilor trebuie consemnat într-un înscris, semnat de ambele părţi, din care trebuie să rezulte în mod neîndoielnic următoarele:
- recunoaşterea salariatului că a produs o pagubă, că a primit o sumă nedatorată, bunuri ce nu i se cuveneau sau servicii la care nu era îndreptăţit;
- descrierea pagubei;
- cuantumul şi modul de stabilire al acesteia;
- modalitatea de recuperare (printr-o singură plată sau în rate lunare).
Însă, trebuie avut în vedere că învoiala părţilor nu constituie titlu executoriu şi, drept urmare, în baza ei nu se poate face reţineri salariale lunare pentru acoperirea pagubei.
1. Data cunosterii faptuitorului este data constatarii minusului,( data la care am fost si convocata la o discutie), sau data la care s-a luat decizia comisiei disciplinare?
2. As putea gasi undeva un model, pentru a putea redacta si eu mailul asteptat de angajator?
3. Angajatorul are vreun beneficiu daca incheie intelegerea? Intreb pentru a intelege daca exista posibilitatea ca odata facuta intelegerea sa nu mai faca plangerea penala.

Va multumesc mult pentru raspuns!
@freeelis
1. Plangerea penala se poate formula in termen de 2 luni de la data de cand s-a cunoscut faptuitorul.

Actiunea penala nu se pune in miscare la plangere prealabila ci din oficiu, asa ca doamna Andreea daca se sesizeaza in vreun fel autoritatile se va incepe urmarirea penala si nu putem vorbi de o impacare a partilor.
Infractiunea de delapidare in forma simpla se pedepseste cu inchisoarea de la 1 la 15 ani.
Asadar, incercati sa acoperiti prejudiciul si sa nu se sesizeze organele, iar daca acestea au fost sesizate recunosteti-va fapta pt o micsorare a pedepsei.

Va rog sa imi raspundeti.

1. Data cunosterii faptuitorului este data constatarii minusului,( data la care am fost si convocata la o discutie), sau data la care s-a luat decizia comisiei disciplinare?
2. Angajatorul are vreun beneficiu daca incheie intelegerea? Intreb pentru a intelege daca exista posibilitatea ca odata facuta intelegerea sa nu mai faca plangerea penala.

Va multumesc mult pentru raspuns!

andreea2003 a scris:

Va rog sa imi raspundeti.

1. Data cunosterii faptuitorului este data constatarii minusului,( data la care am fost si convocata la o discutie), sau data la care s-a luat decizia comisiei disciplinare?
2. Angajatorul are vreun beneficiu daca incheie intelegerea? Intreb pentru a intelege daca exista posibilitatea ca odata facuta intelegerea sa nu mai faca plangerea penala.

Va multumesc mult pentru raspuns!

Am spus ca actiunea penala se pune in miscare din oficiu, asadar nu mai conteaza data constatarii minusului, se pot sesiza organele si peste un an, nu mai e valabil acel termin de 2 luni.
Singurul beneficiul pe care l-ar avea ar fi acela ca nu ar mai sta prin instante cu un dosar deoarece prejudiciul oricum o sa si-l recupereze de la dumneavoastra, deci beneficiul ar fi al dumneavoastra daca nimeni nu va face sesizarea.
Sfatul meu este sa reparati prejudiciul cat mai repede, daca va face plangere sa recunoasteti fapta pt o micsorare a pedepsei si probabil in acest fel nu veti primi o pedeapsa cu executare si bineinteles un avocat, nu e chiar de glumit cu delapidarea. Succes!
ContSters178374, utilizator