Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... valabilitatea procurii...in cazul acordului tatalui de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

valabilitatea procurii...in cazul acordului tatalui de a parasi(mama)romania cu minorul

daca tatal face procura sa pot parasi spania cu minorul pt a merge in romania, cat timp e valabila(s-ar putea sa nu plec in perioada asta). apoi,,,pt a ma intoarce din romania, va trebui sa faca alta procura?

si inca ceva...tatal poate solicita certificat romanesc la domiciliul mamei, avand si actele mamei,fara ca ea sa fie prezenta? copilul s-a nascut in spania
multumesc

Daca pe procura nu scrie un termen de valabilitate ea se poate folosi de regula 1 an,desii nu scrie nici unde asta.Asa se practica,sa fie din anul respectiv.Da ,pentru a pleca din Romania inapoi in Spania aveti nevoie de acordul scris al tatalui.Numai daca va judecati,iar domiciliul copilului se stabileste la dvs.copilul fiindu-va incredintat pentr crester si educare,atunci nu mai aveti nevoie de acordul tatalui.
Da,tatal poate sa solicite transcrierea certificatului la domiciliul sau din actul de identitate.Se fac verificari la domiciliul mamei si tatal da o declaratie la notar sau in fata ofiterului de stare civla cu privire la domiciliul copilului.Transcrierea certificatului de nastere se face de oricare dintre parinti,cu conditia sa aiba certificatul original din Spania,apostilat,tradus in romaneste si legalizat.
va rog sa imi confirmati daca am inteles bine: tatal poate solicita transcrierea certificatului de nastere spaniol al copilului, la domiciuliul mamei din Romania, dar are nevoie sa faca acea declaratie (data de el).
din partea mamei nu e nevoie de nici un acord sau declaratie in acest sens?si inca ceva...e nevoie de actele mamei in origilal?

va multumesc mult ca ma ajutati
buna ziua tatal este español sau roman??
fetita este nascuta an spaña are acte de spaña sau de romania.??
daca este roman tatal cand plecati din spaña nu aveti nevoie de procura cand va antoarceti anapoi aveti nevoie.daca fetita este spañola si tatal la fel nu ai nevoie de procura.
suntem romani parintii..fetita s-a nascut in spania, vreau sa merg in romania cu ea si sa ma intorc. am sunat la consulatul roman din spania..mi s-a spus ca e nevoie sa mergem ambii parinti acolo cu copilul pt ca cere titlu de caatorie pt fetita, sau sa merg eu cu procura din partea lui
Acte necesare pentru obţinerea certificatului de naştere romanesc:

certificatul literal spaniol, care se solicită de la Registrul Civil unde s-a declarat naşterea legalizat cu Apostila de la Haga (legalizatea se face la Tribunalul Superior de Justitie din Granada sau Murcia ) + 2 fotocopii; Va fi tradus în limba română la consulat
carte de identitate sau pasaport româneşti ale părinţilor sau in cazul in care unul din parinti este de alta nationalitate - pasaportul, în original şi 2 fotocopii;
certificatul de căsătorie românesc al părinţilor (dacă este cazul) + 2 fotocopii
certificatele de naştere ale părinţilor + 2 fotocopii;
livretul de familie spaniol (libro de familia), în original şi 2 fotocopii;
sentinţa de divorţ (dacă este cazul)
PRECIZÃRI:

în cazul în care părinţii sunt căsătoriţi în Spania şi au certificat de căsătorie spaniol vor trebui, în prealabil, să transcrie acest certificat şi să-l obţină pe cel românesc;
In cazul in care unul dintre parinti nu este roman va trebui sa aduca certificatul de nastere legalizat cu apostila de la Haga - daca tara din care provine a semnat Conventia de la Haga, sau legalizat de MAE strain si supralegalizat de MAE roman, in caz contrar (tara nesemnatara a Conventiei).
la ridicarea certificatului de naştere, declarantul va semna în registrele de stare civilă pentru exactitatea datelor înscrise. Rectificarea sau completarea ulterioară a actelor de stare civilă se poate face numai în temeiul unei hotărâri judecătoreşti.